Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Latarnia smolna wraca dziś na Ratusz Głównego Miasta

Przypominamy o tym, że dziś, 4 lipca o godzinie 12.30 na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta obędzie się uroczyste odsłonięcie repliki latarni smolnej. Podczas wydarzenia obecny będzie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

A
A

Latarnia smolna, zwana też lampą smolną, wisiała do zakończenia II Wojny Światowej na południowo-wschodnim narożniku Ratusza Głównego Miasta. Jej zadaniem było oświetlanie zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu. 29 maja 2017 r. muzealnicy z MHMG wespół z kowalem-artystą Bartoszem Nawackim i jego zespołem publicznie prezentowali wykonywanie kopii zachowanego oryginału, który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Koszt wykonania repliki to ok. 33 tys. złotych.

– Po ponad 70 latach do krajobrazu Głównego Miasta powróci jeden z bardziej rozpoznawalnych elementów fasady jego Ratusza. Prace nad latarnia zmierzają ku końcowi. Obecnie konserwator dzieł sztuki Anna Kriegseisen dokańcza złocenia i polichromie. Mamy nadzieję, że gdańszczanie i turyści zwiedzający Gdańsk docenią nasze starania – mówi dr Katarzyna Darecka z MHMG, koordynator prac nad przywróceniem latarni smolnej.

Muzeum zapowiada dalsze prace nad restytucją dawnych elementów architektonicznych przy Dworze Artusa oraz Twierdzy Wisłoujście. Do końca sierpnia 2017 r. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna przywróci wodny zdrój, który znajdował się przy Dworze Artusa, Oddziale MHMG. Dyrekcja gdańskiego Muzeum zapowiada plany na przyszły rok, ale aby je zrealizować będzie potrzebny sponsor.

– W przyszłym roku skupimy się na Twierdzy Wisłoujście. Na swoje miejsce powróci herb Gdańska, który obecnie można obejrzeć na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta. Wyzwaniem jest natomiast plan odrestaurowania tablicy z 1721 r., która wisiała nad wejściem do wieży znajdującej się wewnątrz Fortu Carre. Szacunkowy koszt wykonania repliki to ok. 100 tys. złotych. Będziemy musieli szukać sponsora – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Andrzej Gierszewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)