PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jutro poznamy najwspanialszą ósemkę!

Tegoroczna, 23. ogólnopolska gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 wspaniałych” odbędzie się w Gdańsku. Na rozdanie nagród przyjedzie 200 laureatów konkursów lokalnych. Dzisiaj 16 czerwca o godz. 16.30 na Westerplatte zostaną przywitani przez Piotra Kowalczuka zastępcę prezydenta miasta ds. polityki społecznej. Natomiast jutro – w sobotę 17 czerwca o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostaną wręczone nagrody najlepszym z najlepszych.

A
A

Celem Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych działań dzieci i młodzieży w wieku 10 – 19 lat. Konkurs ma upowszechniać działania młodzieżowego wolontariatu. Nagradzane są działania bezinteresownej pomocy ludziom tego najbardziej potrzebującym.
Do Gdańska przyjedzie młodzież z 38 gmin, miast i powiatów, m.in. z Wrocławia, Torunia, Krakowa, Prudnik, Pruszków, Siedlce, Ostróda i małych gmin Kępno, Oleśno, Sławno. Wspólnie będą zwiedzać Gdańsk, poznając jego stare zabytki, np. Twierdza Wisłoujście, i najnowszą historię Gdańska prezentowaną na wystawie w ECS. Rówieśnicy z Chorągwi Gdańskiej ZHP, przygotowali dla gości Grę Miejską a po Westerplatte oprowadzą młodzież harcerscy seniorzy.

Jutro podczas gali wręczone zostaną statuetki wykonane przez gdańskiego bursztynnika Zbigniewa Strzelczyka. Nagrody wręczać będzie zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk.

- Cieszę się, że gościmu w Gdańsku najaktywniejszych młodych ludzi z całego kraju. Dzięki swojej postawie, pokazują oni swoim rówieśnikom, że można i warto nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują – mówi Kowalczuk.

Młodzieży została wyróżniona za czynienie dobra wokół siebie, miedzy innymi angażowanie się w pomoc osobom z niepełnosprawnościami, krwiodawstwo, pracę w hospicjum, wychowywanie młodego pokolenia (dzieci i młodzieży), opieką nad zwierzętami, działania w samorządzie uczniowskim, młodzieżowych radach gmin, zbiórkach publicznych, inicjując akcje.
Inicjatorem konkursu i jego realizatorem jest Prezes Fundacji „Świta na tak” Joanna Fabisiak, poseł na sejm RP, która we współpracy z ponad 70 samorządami terytorialnymi (gminami, miastami, powiatami) promuje aktywną młodzież poświęcającą swój czas dla innych, zaangażowanych społecznie, widzących w drugim człowieku, bliźniego potrzebującego pomocy.

Organizatorzy
Miasto Gdańsk,
Fundacja Świat na Tak,
ZHP Chorągiew Gdańska

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy