Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jan Paweł II znów w czerwcu na Westerplatte

‘KAŻDY Z WAS, MŁODZI PRZYJACIELE, ZNAJDZIE TEŻ W ŻYCIU JAKIEŚ SWOJE WESTERPLATTE, JAKIŚ WYMIAR ZADAŃ, KTÓRE MUSI PODJĄĆ I WYPEŁNIĆ, JAKIŚ PORZĄDEK PRAWD I WARTOŚCI, KTÓRE TRZEBA UTRZYMAĆ I OBRONIĆ, OBRONIĆ – DLA SIEBIE I INNYCH" - te słowa Jana Pawła II będą znów obecne na Westerplatte w czerwcu tego roku, po tym jak zabrzmiały tam wypowiedziane przez Papieża Polaka 28 lat temu.

A
A

"KAŻDY Z WAS, MŁODZI PRZYJACIELE, ZNAJDZIE TEŻ W ŻYCIU JAKIEŚ SWOJE WESTERPLATTE, JAKIŚ WYMIAR ZADAŃ, KTÓRE MUSI PODJĄĆ I WYPEŁNIĆ, JAKIŚ PORZĄDEK PRAWD I WARTOŚCI, KTÓRE TRZEBA UTRZYMAĆ I OBRONIĆ, OBRONIĆ – DLA SIEBIE I INNYCH" - te słowa Jana Pawła II będą znów obecne na Westerplatte w czerwcu tego roku, po tym jak zabrzmiały tam wypowiedziane przez Papieża Polaka 28 lat temu.

Zaczęły się właśnie prace związane z upamiętnieniem pobytu na Westerplatte w 1987 roku Jana Pawła II. W miejscu tym rozpoczęto roboty ziemne związane z postawieniem tam formy przestrzennej – pamiątki spotkania Papieża z rodakami. Obiekt zostanie wykonany u podnóża kopca, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Miejsce lokalizacji znajduje się w obrębie Pola Bitewnego Westerplatte.

Powstająca właśnie forma przestrzenna upamiętniająca wizytę w Gdańsku Jana Pawła II będzie miała prostą, minimalistyczną formę o układzie horyzontalnym (poziomym). W ten sposób podkreślona zostanie wertykalna (pionowa) dominanta pomnika Obrońców Westerplatte w tle.

- Skala całego obiektu i jego elementów składowych została tak dobrana, aby nie dominować i nie burzyć całości założenia monumentu poświęconego Obrońcom Westerplatte – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. - Treść słów papieskich została odciśnięta w surowym, a jednocześnie bardzo współczesnym materiale – granicie, dopełnienie stanowić będzie marmurowa biel papieskiej stuły i podpisu – dodaje.

Całość posadowiona zostanie na fundamentach (żelbetowych stopach), obiekt zostanie ziluminowany. Wykończony będzie naturalnym kamieniem – granitem impala. Tekst zbudowany będzie z wklęsłych liter o głębokości 20 mm. Podpis "Jan Paweł II" wykonany zostanie w technice intarsji z białego marmuru. Element rzeźbiarski, nawiązujący formą do stuły papieskiej, wykonany będzie również z białego marmuru.

Razem z budową pomnika oraz jego iluminacji, wykonane zostanie też zagospodarowanie terenu – placyk w pobliżu nowego obiektu wyłożony zostanie kostką kamienną i granitową. Wykonanie zagospodarowania, fundamentów, iluminacji, nasadzenia zieleni zleca Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, natomiast samą tablicę wraz z elementem stylizowanym na papieską stułę funduje Stowarzyszenie Godność. - Te elementy kosztować będą ok. 90 tysięcy złotych – mówi prezes Stowarzyszenia Czesław Nowak. - Pieniądze w ogromnej części pochodzą z darowizn więźniów politycznych z okresu stanu wojennego, którzy wygrali procesy o odszkodowania za represje w stanie wojennym i tymi pieniędzmi podzielili się z nami – dodaje Czesław Nowak.

Koszt przygotowania terenu i zagospodarowania go, to około 303 tysięcy złotych. Prace właśnie się rozpoczęły. Koniec prac – 5 maja.

wizualizacja (93 KB)

Katarzyna Kaczmarek / Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku

Katarzyna Kaczmarek (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)