Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gilbert & George w Polsce – informacje dla mediów

Słynny brytyjski duet artystów: Gilbert i George będzie gościł 15 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Artyści przyjadą do Gdańska z okazji 50-lecia swojej działalności artystycznej i 20-lecia Łaźni. Również 15 czerwca odbędzie się promocja książki Michaela Bracewella What is Gilbert & George? Podczas wizyty Brytyjczycy zaprezentują performans przygotowany specjalnie z myślą o spotkaniu w Gdańsku. Opowiedzą też o swoich zapatrywaniach na sztukę współczesną oraz jej dzisiejsze zadania.

A
A

Wstęp na spotkanie z Gilbertem & George’em jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

 

Spotkanie 15 czerwca, 18:00 – rejestracja uczestników: zapisy@laznia.pl. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

Dziennikarzy zainteresowanych wywiadem z Gilbertem i George’em prosimy o kontakt z p. Olgą Jankowską, tel. 509 101 982.

Planowany termin wywiadów 15 czerwca od godz. 14:00. Podczas wywiadów będzie obecny tłumacz. Ze względu na ograniczony czas artystów będzie obowiązywała kolejność zgłoszeń.

 

Czym oni są?

Książka Michaela Bracewella What is Gilbert & George? opisująca fenomen artystyczny Brytyjczyków w uniwersalny i przystępny sposób. „Wizja Gilberta & George’a to jednocześnie sposób, w jaki postrzegają i tworzą sztukę – pisze Bracewell – Inspiracją i tematem ich sztuki jest współczesne życie. Życie Gilberta & George’a jest sztuką. W swoich dziełach razem z widzem badają i poddają próbie swoje uczucia”.

 

Złożone głównie z wielkoformatowych fotografii prace Gilberta & George’a nawiązują do tradycyjnych czarno-białych zdjęć, pop artu, konceptualizmu, performansu czy sztuki queerowej. Ich sztuka wywarła silny wpływ na twórców działających w ramach grupy Young British Artists, takich jak choćby Damien Hirst i Tracy Emin. Gilbert Proush i George Passmore od dekad cieszą się uznaniem krytyków i publiczności. Popularność zapewniła im między innymi retrospektywa w londyńskim Tate Modern czy reprezentowanie Wielkiej Brytanii na Biennale w Wenecji (2005).

 

Wizycie artystów będą towarzyszyły pokazy filmów poświęconych ich twórczości. Projekcje potrwają od 16 do 24 czerwca w godzinach otwarcia galerii. Wstęp będzie biletowany.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)