PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańszczanin 50+, czyli program dla osób w kwiecie życia

W czwartek, 9 października, o godz. 11.00, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, odwiedzi mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” na Stogach (ul. Hoża 4). Podczas spotkania zaprezentuje wyjątkowy program - Gdańszczanin 50+, dedykowany gdańszczanom powyżej pięćdziesiątego roku życia.

A
A

W czwartek, 9 października, o godz. 11.00, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, odwiedzi mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” na Stogach (ul. Hoża 4). Podczas spotkania zaprezentuje wyjątkowy program - Gdańszczanin 50+, dedykowany gdańszczanom powyżej pięćdziesiątego roku życia.

Gdańszczanie w wieku 50+ to zróżnicowana grupa osób, zarówno aktywnych i w pełni samodzielnych, jak i mniej operatywnych, potrzebujących wsparcia społecznego. Różnorodność grupy i wynikający z tego potencjał, mogą stać się źródłem nowych możliwości w procesie rozwoju społecznego Miasta, realizującego się w czterech obszarach: edukacji, aktywności obywatelskiej, zdrowia i aktywności fizycznej oraz integracji i pomocy społecznej. Działania są kierowane do grup w wieku: 50-64, 65-74, 75-84 oraz 85 i więcej. Do tej pory, w ramach programu „Gdańszczanie 50+”, miasto zorganizowało m.in.: warsztaty językowe, kursy komputerowe, naukę samoobrony, kursy ABC przedsiębiorczości, festyny dzielnicowe, imprezy okolicznościowe, kluby dyskusyjne, wernisaże, zajęcia fitness, zajęcia taneczne, wycieczki z przewodnikiem, system zniżek na dostęp do rozrywki i kultury, spotkania z radcami prawnymi, wsparcie psychologiczne, dni i pikniki seniora, zajęcia kulinarne, ćwiczenia oddechowe, spotkania świąteczne, wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, a także bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. 

Na czwartkowym spotkaniu, Prezydent Gdańska przedstawi kierunki i szczegóły propozycji działań planowanych w latach 2014-2017, które przez najbliższe dwa miesiące będą konsultowane ze środowiskiem.

 

DPS „Ostoja” powstał w 1994 roku. Posiada 48 miejsc dla osób w podeszłym wieku, a także 3 miejsca czasowego pobytu. Nazwa „Ostoja” została nadana przez mieszkańców, co ma oddawać klimat bezpiecznej i spokojnej starości. DPS „Ostoja” jest jednostką organizacyjną Miasta Gdańska o zasięgu gminnym, finansowaną w formie jednostki budżetowej. Nadzór nad działalnością domu sprawuje Prezydent Miasta Gdańska przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Komunikat do pobrania (80 KB)

Magdalena Kuczyńska

Biuro Prasowe