PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk pomaga. Wieże lęgowe dla jerzyków!

Gdańsk pomaga. Wieże lęgowe dla jerzyków!
Na każdej z nich znajdować będzie się 18 miejsc lęgowych, jej stalowa blisko 9 metrowa, konstrukcja nawiązywać będzie do sylwety szybującego ptaka – w Gdańsku staną dwie wieże lęgowe dedykowane sprzymierzeńcom człowieka w zwalczaniu plagi komarów, czyli jerzykom. 13 października zapraszamy na briefing prasowy, który odbędzie się przy ul. 3. Maja podczas montażu jednej z wież.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na każdej z nich znajdować będzie się 18 miejsc lęgowych, jej stalowa blisko 9 metrowa, konstrukcja nawiązywać będzie do sylwety szybującego ptaka – w Gdańsku staną dwie wieże lęgowe dedykowane sprzymierzeńcom człowieka w zwalczaniu plagi komarów, czyli jerzykom.  13 października zapraszamy na briefing prasowy, który odbędzie się przy ul. 3. Maja podczas montażu jednej z wież.

Wieże zaprojektowane zostały przez przyrodników z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu we współpracy z ornitologami. Staną w dwóch miejscach wytypowanych właśnie przez ornitologów - przy ul. 3. Maja i przy ul. Sikorskiego.

W briefingu udział wezmą, m.in.  dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku,  Maciej Lorek  oraz ornitolodzy z POLSKIEJ AKADEMII NAUK p. Maria Wieloch oraz p. A. Typiak.

Podczas briefingu zainaugurowany zostanie także nowy projekt ekologiczny Miasta Gdańska.

Czas: 13 października, godz. 13.30

Miejsce: ul. 3. Maja (zieleniec na wysokości Aresztu Śledczego)

Jerzyk to niewielki ptak wędrowny zamieszkujący całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. W Polsce występuje w lasach i w skalistych partiach gór, gdzie gniazduje kolonijnie w szczelinach skał. W miastach natomiast zakłada gniazda we wgłębieniach murów, otworach w stropodachach, pod dachówkami, w zakamarkach budynków. Większość życia spędza jednak w locie - w powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi. Może latać bez przerwy przez 2 do 3 lat. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta.  Niestety - od lat 90. XX wieku obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczebności jerzyków w miastach. Winne są temu przede wszystkim remonty i prace termomodernizacyjne oraz utrata miejsc lęgowych dogodnych dla tych ptaków. Tymczasem jerzyki – obok nietoperzy – są najskuteczniejszym sojusznikiem człowieka w zwalczaniu plagi komarów. Jerzyki potrafią bowiem zjeść nawet kilka tysięcy komarów dziennie!

Anna DobrowolskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaBiuro Prasoweanna.dobrowolska@gdansk.gda.pl
Anna Dobrowolska - najnowsze