PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Finał akcji „Każdy może pomóc” – jest 276 paczek!

Nie 200, a nawet 276 paczek udało się przygotować w ramach akcji „Każdy może pomóc”. Paczki trafią dziś do dzieci z rodzin wspieranych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Finał akcji dziś - 15 grudnia o godzinie 13.00 w Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury przy ul. Powstańców Warszawskich 25.

A
A

Nie 200, a nawet  276 paczek udało się przygotować w ramach akcji „Każdy może pomóc”. Paczki trafią dziś do dzieci z rodzin wspieranych przez  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.  Finał akcji dziś - 15 grudnia o godzinie 13.00 w Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury przy ul. Powstańców Warszawskich 25.

 „Każdy może pomóc” to autorski projekt pracownika socjalnego Magdaleny Theus realizowany we wszystkich Centrach Pracy Socjalnej MOPR w Gdańsku. Akcja jest anonimowa: dziecko nie poznaje nazwiska darczyńcy, a osoba przygotowująca paczkę – nazwiska dziecka.

Z roku na rok akcja nabiera rozmachu. W 2012 roku przygotowano 80 paczek, w 2013 roku 172, a w tym roku 276!

- Akcja poprzedzona jest przygotowaniem i wypełnianiem ankiet, w których pracownicy socjalni pytają dzieci o ich marzenia, pasje, potrzeby. Na podstawie ankiet powstają listy z charakterystyką konkretnego dziecka. Listy to jedynie inspiracja do działania, a nie sugestia zakupu konkretnego przedmiotu – podkreśla Magdalena Theus. - Listy zostały zaszyfrowane i powierzone do realizacji chętnym osobom, które zgłaszały się do MOPR.

 

Nowatorskość projektu polega na tym, że dzieci nie wiedzą o przygotowywanych dla nich paczkach. Pracownicy socjalni wypełniają z nimi ankietę, nie mówiąc, że zebrane informacje posłużą do napisania listu, który będzie inspiracją do stworzenia świątecznej paczki.

Projekt „Każdy może pomóc” doceniono w ubiegłym roku – Magdalena Theus zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”. Otrzymała też wyróżnienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej!

 - Ten finał będzie wyjątkowo atrakcyjny dla dzieci, mówi Magdalena. Po pierwsze dlatego, że Mikołaj wręczy dzieciom paczki, po drugie przygotowaliśmy program artystyczny z udziałem Adriana Lipskee Lipińskiego - czołowego polskiego tancerza sceny street dance, specjalizującego się w Poppingu, głównie w stylach botonicznych: Robot, animation, strobing, waving, tufting, finalisty programu telewizyjnego „Mam Talent”, Sylwii Dymek „Tybetańskiej Księżniczki”, prekursorki tańca w stylu dancehall i reggae oraz z udziałem Danie „Deny” Nowaka - półfinalisty programu telewizyjnego „Got to Dance”. 

W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, świąteczne paczki przygotowały m.in. władze miasta (prezydent Paweł Adamowicz i zastępcy prezydenta) oraz przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek wraz z radnymi.

 

Magdalena Kuczyńska/Biuro Prasowe