PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czy Gdańsk zostanie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023?

Czy Gdańsk zostanie gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego w 2023?
Związek Harcerstwa Polskiego i Miasto Gdańsk serdecznie zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się 10 sierpnia o godz. 12.00 w Centrum Hewelianum, w przededniu wyjazdu 50-osobowej delegacji Miasta Gdańska, ZHP i reprezentantów rządu RP na konferencję Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) do Baku.

16 sierpnia w Baku odbędzie się prezentacja kandydatury Polski i Korei Południowej i dowiemy się, kto zostanie organizatorem 25 Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

Podczas konferencji obecni będą: Naczelnik ZHP harcmistrzyni Małgorzata Sinica, Zastępca Naczelnika ZHP harcmistrz Krzysztof Budziński, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak.

Przedstawimy skład i zadania delegacji, strukturę konferencji WOSM w Baku, przebieg dnia kluczowego głosowania, pokażemy jak buduje się stoisko w Baku oraz przypomnimy o Zlocie 100-lecia ZHP, który odbędzie się w Gdańsku w 2018 roku.

Parking jest bezpłatny. Prosimy przy wjeździe pobrać bilet, po konferencji zostaną one anulowane w kasie biletowej.

16 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej, od godz. 14.00 do godz. 17.30, na terenie byłego Ośrodka Wypoczynkowego Drogowiec przy ul. Turystycznej 1 odbędzie się festyn dla mieszkańców, podczas którego na żywo połączymy się z Baku. W programie również harcerska muzyka na żywo, ognisko, gry harcerskie.

- Zapraszam na kolejne wydarzenie na Wyspie Sobieszewskiej, które zintegruje mieszkańców i zapewni sporo wrażeń. Mam nadzieję, że po godzinie 15.00 polskiego czasu wszyscy będziemy mogli świętować nasz wspólny sukces jakim będzie zdobycie prawa do organizacji Światowego Jamboree Skautowego – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

W związku z oczekiwaniem na tą ważną wiadomość przygotowany jest telebim, na którym mieszkańcy obejrzą transmisję z głosowania w Baku. Odbędzie się także wspólne ognisko prowadzone przez Krąg Seniora „Korzenie”, podczas którego będzie można stać się na jeden dzień harcerzem. Spróbujemy swoich sił w strzelaniu z łuku do celu, wspinaczce, rozstawianiu namiotu, układaniu ogniska czy wyznaczaniu azymutu. Aktywności przygotowują harcerze i harcerki z Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk Portowa należący do: Harcerskiego Klubu Działań Wysokościowych "Altitudo", 100 Gdańkiej Drużyny Harcerskiej "Somnium" oraz 67 Gdańskiej Drużyny Harcerskiej "Watra".

Na miejscu nie zabranie muzyki – koncert piosenek turystycznych zagra zespół „Słodki Całus od Buby”, a skład Fala Zmiany zajmie uczestników spontanicznym beatboxem i freestajlem. Bezpieczeństwo uczestnikom, a także pokazy strażackie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna ze Świbna. Wszystko to w oczekiwaniu na wyniki głosowania, które ogłosi Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk oraz komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP harcmistrz Artur Glebko.