Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ćwiczenia przeciwpowodziowe - zapraszamy na ulicę Raduńską

We wtorek, 19 czerwca, na kanale Raduni odbędzie się część praktyczna ćwiczeń doskonalących współdziałanie służb ratowniczych, jednostek organizacyjnych miasta, spółek miejskich i odpowiednich podmiotów z zakresu zarządzania kryzysowego związanych z powodzią. Zapraszamy zainteresowane media w godz. 12:15 – 13:00 na ul. Raduńską przy posesji nr 44 (skrzyżowanie ul. Raduńskiej i Nowiny na wysokości mostu).

A
A
Skrzyżowanie ul. Raduńskiej z Nowiny na wysokości mostu.
Skrzyżowanie ul. Raduńskiej z Nowiny na wysokości mostu.

Zakończył się pierwszy dzień ćwiczeń, podczas którego uczestnicy mieli okazję przeanalizować zagrożenia, jakie występują w przypadkach wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz sposoby prowadzenia odpowiednich działań. Faza praktyczna, czyli ćwiczenie sprawdzające współpracę służb z podmiotami miejskimi na miejscu prowadzonych działań ratowniczych, odbędzie się na kanale Raduni. Podczas tej części sprawdzone zostaną m.in. możliwości sprzętowe, mobilność, szybkość działania w zakresie działań ratowniczych, zabezpieczających, organizacyjnych i informacyjnych.

Podczas ćwiczeń nastąpi symulacja niekorzystnych warunków pogodowych, m.in. intensywnych opadów deszczu, które spowodowały znaczne wezbrania cieków wodnych Górnego Tarasu Gdańska, w szczególności Potoku Oruńskiego oraz silnych, porywistych wiatrów, które tłoczą do wód szereg nieczystości: patyków, liści, skoszonej trawy, piasku, a te odkładając się obiektach hydrotechnicznych, blokują przepływ wody i powodują jej spiętrzenie. Ponadto zasymulowany będzie również dodatkowy zrzut wody do rzeki i kanału Raduni (z uwagi na wysoki poziom wód na zbiornikach powyżej Straszyna, Elektrownia Pruszcz Gdański).

Straż pożarna rozkładać będzie m.in. rękaw przeciwpowodziowy, który będzie wzmacniany workami z piasku. Uczestnicy ćwiczenia będą także czyścili kraty na kanale.

W ćwiczeniach biorą udział m.in.: Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urząd Miejski w Gdańsku, Gdańskie Wody, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Straż Miejska w Gdańsku, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku.

Miejsce zbiórki
Miejsce zbiórki

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)