Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bociany z ZOO dostaną obrączki

Gdzie lecą gdańskie bociany? Dowiemy się jesienią. Jednak już jutro młode boćki z gniazda w oliwskim ZOO zostaną zaobrączkowane, by móc śledzić trasy ich wędrówek. Obrączkowanie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbędzie się po raz trzeci. Zbiórka jutro, 22 czerwca o godz. 7.30 przed budynkiem administracji. Chętni obowiązkowo powinni być uzbrojeni w cierpliwość!

A
A

Bociany w Gdańskim ZOO obrączkowano pierwszy raz w 2014 roku. Wtedy szczęśliwie opuściły gniazdo 3 młode ptaki, odlatując do Afryki na swoją pierwszą wyprawę. Kolejne obrączkowanie odbyło się w zeszłym roku. Zaobrączkowano wtedy również drugą parę, która zagnieździła się w okolicy lwiej rezydencji. Łącznie w obu gniazdach obrączki założono sześciu młodym boćkom.
W tym roku obrączkowanie ograniczy się do jednego gniazda, ponieważ tylko ptaki zajmujące siedlisko na dachu budynku administracji zdecydowały się na lęgi. Prawdopodobnie zaobrączkowane zostaną 4 pisklęta, nie mniej, ale może więcej?

-Proces obrączkowania to duża odpowiedzialność i wiele wysiłku. Należy dostać się do wysoko położonego gniazda, bezpiecznie przetransportować pisklęta do miejsca obrączkowania – na ziemię, następnie założyć znaczniki i pobrać niezbędne pomiary, a na koniec zwrócić maluchy rodzicom – tłumaczy Sabina Kaszak z gdańskiego ZOO, która jutro będzie obrączkować bociany. - Szczęśliwie młode bociany są dosyć tolerancyjne i zgadzają się na te czynności bez protestów, leżąc potulnie przez cały czas wykonywania przy nich czynności związanych z obrączkowaniem - dodaje.

Obrączkowanie, w którym mogą wziąć udział dziennikarze, odbędzie się jutro, 22 czerwca o godz. 7.30 przed budynkiem administracji na terenie gdańskiego zoo.

Dlaczego obrączkujemy bociany?
Obrączkowanie służy zdobywaniu wiedzy na temat tych majestatycznych sezonowych wędrowców. Dzięki znacznikom mamy szansę dowiedzieć się dokąd odlatują, jakie trasy wędrówki wybierają, czy wracają, czy są stałe w uczuciach, jak długo żyją i wiele, wiele więcej Mamy wciąż nadzieję, że boćki z Gdańskiego ZOO zostaną kiedyś zaobserwowane, a informacja o nich dotrze do Stacji Ornitologicznej .

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)