Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

A na zimę? Ogradzamy! I wiążemy :)

Zima zaczęła się na dobre. Piaskarki i solarki mają już za sobą pierwsze dyżury, prognozy pogody nie zapowiadają bezśnieżnej zimy. Przygotowane do zimy są nie tylko ulice, parki i zieleńce. Zimowe okrycia zyskała też zieleń w pasach drogowych.

A
A

- Tego sezonu zimowego stosujemy nowe rozwiązanie mające chronić rośliny w pasach zieleni położonych bezpośrednio przy drogach przez błotem pośniegowym i solą sypaną na drogi. To specjalne płotki wykonane z falistej płyty z tworzywa sztucznego mające zabezpieczać nasadzenia przed tzw. aerozolem powstającym gdy wysypana na jezdnie sól się rozpuszcza i roztwór ten zaczyna być rozchlapywany przez jadące samochody – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Płotki pojawiły się w sześciu lokalizacjach: przy ul. Nowe Ogrody, w rejonie ul. Łostowickiej i Armii Krajowej (ul. Rakoczego), na al. Hallera (w rejonie pętli), na Placu Wolności w Nowym Porcie, na ul. Pawia na Stogach i w rejonie ronda przy ul. Grunwaldzkiej na granicy z Sopotem. Płotki zabezpieczające miejskie pasy drogowe przed solą pojawiać się będą przy gdańskich drogach już co roku.

Na zimę zabezpieczono też ozdobne trawy, których tak wiele pojawiło się ostatniego lata na miejskich zieleńcach i w pasach drogowych. Aby długie trawy nie łamały się pod ciężarem oblepiającego je śniegu – wiąże się je w snopki. - W tym roku w Gdańsku na snopkach zostały dodatkowo zawiązane czerwone ozdobne kokardy. Efekt robi wrażenie. Mieszkańcy Gdańska od razu zauważyli nowe dekoracje, usłyszeliśmy wiele ciepłych słów – dodaje Michał Szymański, p.o. zastępcy dyrektora w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Ozdobne snopki zobaczyć można m.in. Morenie, w okolicach centrum handlowego Manhattan i Galerii Bałtyckiej oraz na skrzyżowaniu Łostowicka - Kartuska.

Na wiosnę trawy zostaną przycięte, płotki trafią do magazynu. Kolejna taka akcja – przed następna zimą.

Katarzyna Kaczmarek (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)