PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Estetyzacja Portu w Gdańsku

Estetyzacja Portu w Gdańsku
Wraz z powołaniem nowego Zarządu Portu w Gdańsku pojawił się pomysł zainicjowania działań zmierzających do estetyzacji terenów portowych. 2 czerwca podpisana została Umowa Partnerstwa dotycząca wspólnej realizacji projektu „Estetyzacja Portu w Gdańsku”. Umowę podpisali przedstawiciele partnerów zaangażowanych w jego realizację, w tym prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wraz z powołaniem nowego Zarządu Portu w Gdańsku pojawił się pomysł zainicjowania działań zmierzających do estetyzacji terenów portowych. 2 czerwca podpisana została Umowa Partnerstwa dotycząca wspólnej realizacji projektu "Estetyzacja Portu w Gdańsku”. Umowę podpisali przedstawiciele partnerów zaangażowanych w jego realizację, w tym prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Port Gdańsk, od pokoleń zapewniający utrzymanie tysiącom rodzin mieszkających na Pomorzu, wrósł w życie gdańszczan także swoją infrastrukturą techniczną. Przesuwając się w ciągu wieków z dawnego centrum Głównego Miasta coraz bardziej w kierunku głębokich wód Zatoki Gdańskiej, rozwijał swoją bazę urządzeń, składowisk i budynków, tworząc kolejne dzielnice Gdańska, w których obiekty portowe przeplatają się z miejskimi. Industrialna zabudowa, prosta i surowa, zdominowała przestrzeń społeczną. Z wielkiego obszaru, wyznaczonego ustawą o portach i przystaniach morskich z 1996 roku, w granicach administracyjnych portu znalazło się ponad 3,5 tysiąca hektarów położonych między brzegiem Bałtyku, a Martwą Wisłą, od Górek Zachodnich do ujścia kanału w Nowym Porcie. Port Gdańsk eksploatuje jednak obecnie jedynie część tej powierzchni.

Celem projektu Estetyzacja Portu w Gdańsku jest stworzenie spójnej koncepcji estetyzacji terenów wzdłuż Kanału Portowego z uwzględnieniem zagospodarowania i wykorzystania zieleni, miejsc historycznych oraz plastyczne wykorzystanie ścian budynków oraz istniejących instalacji, które obecnie powodują wrażenie nieładu i często zamiast zdobić szpecą. – Chcemy, by poza stricte przemysłową rolą Port stał się także piękną wizytówką Gdańska – podkreśla Dorota Raben, Prezes Zarządu ZMPG SA.

W realizację projektu zaangażowali się, na zaproszenie Portu, pracownicy Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Gdańska oraz przedstawiciele trzech trójmiejskich uczelni: Politechniki Gdańskiej (Wydział Architektury), Akademii Sztuk Pięknych oraz Sopockiej Szkoły Wyższej.

- Dzięki współpracy z wszystkim partnerami zorganizowane zostały warsztaty, w których udział wzięło około 60 studentów z zaangażowanych w projekt uczelni. Teraz, w ramach konkursu na koncepcję dotyczącą „Estetyzacji Portu w Gdańsku”, studenci w 16 grupach przygotowują prace architektoniczno-plastyczne, które prezentować będą ich pomysły na zagospodarowanie terenów nadwodnych wzdłuż Toru Wodnego w Porcie Wewnętrznym. Wspólne działania zaowocowały już przygotowaniem makiety w skali 1:2000 prezentującą tereny podlegające wizualizacji, którą pod nadzorem pracowników Uczelni oraz Urzędu Miejskiego w Gdańska przygotowali studenci Politechniki Gdańskiej – mówi Jowita Zielinkiewicz, koordynatorka projektu z Portu Gdańskiego.

Prace studentów oceniać będzie komisja konkursowa, której członkami będą przedstawiciele ZMPG SA, Miasta Gdańska oraz wszystkich trzech zaangażowanych uczelni. Wyniki konkursu poznamy na przełomie czerwca i lipca tego roku. Informacje o dokładnym terminie i miejscu ogłoszenia wyników, wystawy prac konkursowych oraz o przebiegu projektu Estetyzacja Portu w Gdańsku dostępne będą na stronie poświęconej realizacji projektu: www.portgdansk.pl/estetyzacja

- Tereny portowe to jedna z bram wjazdowych do Gdańska, dlatego tak ważne jest by obszar ten był terenem estetycznym, wizualnie atrakcyjnym i reprezentacyjnym. Inicjatywa Portu cieszy nas niezmiernie i chętnie się w to przedsięwzięcie włączamy. Wszystkim nam zależy by tereny portowe zyskały nową jakość. Ponadto działania, które prowadzone są w ramach partnerstwa doskonale wpisują się w realizowany przez Miasto projekt rewitalizacji dzielnicy Nowy Port – mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Poza głównym celem, który przyświeca realizacji projektu czyli opracowaniem spójnej, artystycznej koncepcji zagospodarowania terenów przybrzeżnych, które mają być piękną wizytówką zarówno Portu Gdańsk, jak i samego Miasta Gdańska realizacja przedsięwzięcia ma jeszcze dodatkowy atut. - Dzięki pomysłom studentów zaistnieje możliwość zagospodarowania niektórych terenów portowych na miejsca spotkań, a także wypoczynku mieszkańców Pomorza, jak i turystów odwiedzających nasze miasto. W miarę możliwości tereny, obecnie zaniedbane, a niewykorzystywane w celach przemysłowych, będą mogły być zagospodarowane w piękny i praktyczny sposób z możliwością dostępu do nich osób z zewnątrz. Wszystkie te działania integrują i stwarzają możliwość współpracy wielu środowisk w relacjach: biznes – nauka – samorząd. Mamy nadzieję, że będzie to dobrym przykładem do naśladowania przez różne środowiska, zarówno biznesowe jak i naukowe. Jednym z kluczowych efektów realizacji projektu jest również wdrożenie do działań Portu takiej koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, w której na etapie budowania strategii spółka uwzględnia w niej również interesy społeczne płynące od wszystkich interesariuszy – podkreśla Prezes Zarządu ZMPG SA.

Kolejnym etapem projektu, będzie opracowanie harmonogramu wdrożenia opracowania konkretnych już projektów oraz ich wykonanie na podstawie zwycięskiej koncepcji.

Umowę Partnerstwa dotyczącą wspólnej realizacji projektu "Estetyzacja Portu w Gdańsku" sygnowali:

• Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz,

• Dorota Raben, Prezes Zarządu ZMPG S.A,

• Marek Pietruszewski, Wiceprezes Zarządu,

• dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej,

• prof. Krzysztof Gliszczyński – Prorektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych,

• prof. dr hab. Teresa Martyniuk – Rektor Sopockiej Szkoły Wyższej

Kontakt dla mediów:
Janusz Kasprowicz
Rzecznik Prasowy
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA
tel. 58 737 99 44 / 601 611 653 / 691 923 083

Anna Dobrowolska / Biuro Prasowe