PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Obchody 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Narody Nobla

Obchody 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Narody Nobla
W sobotę, 29 września Gdańsk będzie świętował 35 lat od przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. W tym dniu zostanie zainaugurowany Szlak Wolności i Lecha Wałęsy. Uroczyste odsłonięcie pierwszej tablicy odbędzie się o godz. 11.00 przy budynku Plebanii Bazyliki św. Brygidy przy ul. Profesorskiej 17. O godzinie 12.00 zaś na Targu Węglowym pojawi się instalacja artystyczna Jerzego Janiszewskiego, przygotowana z okazji jubileuszu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
5 października 1983 roku Komitet Noblowski ogłosił przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Natomiast 29 września przypada kolejna rocznica urodzin Wałęsy. Łącząc te dwie daty, właśnie w sobotę, z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza zostanie zainaugurowany specjalny szlak. – Pamięć ludzka się szybko się zaciera. Przestajemy zwracać uwagę na początki i źródło ogromnej dumy nie tylko dla gdańszczanek i gdańszczan, ale i dla całej Polski, czyli otrzymania przez Lecha Wałęsę Pokojowej Nagrody Nobla – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Potrzebujemy wracać do tych wydarzeń. Myśleć o nich i wyciągać wnioski z tego, że mogliśmy się w pokojowy sposób przeciwstawiać z góry narzuconym komunistycznym narracjom. Idea wolności i solidarności jest wpisana w Gdańską tożsamość, więc naturalnym krokiem jest „wpisanie” jej w architekturę miejską.
 
Pierwsza tablica, rozpoczynająca szlak będzie ustawiona przy budynku Plebanii Bazyliki św. Brygidy przy ul. Profesorskiej 17 w Gdańsku. Było to miejsce, gdzie dzięki ks. Henrykowi Jankowskiemu, Lech Wałęsa mógł przyjmować gości zza żelaznej kurtyny – polityków, działaczy społecznych, dziennikarzy – w czasach, gdy „Solidarność” była zdelegalizowana, a laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1983 uważany był przez władze komunistyczne za "osobę prywatną".
 
W najbliższych miesiącach będą montowane kolejne pamiątkowe tablice, będące częścią szlaku. Pojawią się m.in. na budynku przy ul. Dmowskiego 13 – siedzibie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ, przy al. Grunwaldzkiej 103, gdzie znajdowała się, do ogłoszenia stanu wojennego, główna siedziba „Solidarności”, oraz Hali Olivii – miejscu I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 r.
Również w sobotę, 29 września od godziny 12.00 na Targu Węglowym będzie można podziwiać wielką instalację artystyczną zaprojektowaną przez Jerzego Janiszewskiego – autora m.in. logo Solidarności, jednego z najbardziej rozpoznawalnych znaków graficznych na świecie.
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze