PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Miniatura nie tylko dla najmłodszych

Miniatura nie tylko dla najmłodszych
Od drugiej połowy stycznia w Miniaturze raz w tygodniu są organizowane przedstawienia skierowane do dorosłych. Spektakle rozpoczynają się o godz. 19.00. Teatr przyciąga nie tylko repertuarem, ale i ceną. Wstęp na „Czwartki dla dorosłych” kosztuje tyle, co bilet ulgowy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańska Miniatura znana jest ze swoich spektakl dla dzieci i młodzieży, ale od czasu do czasu tworzy też przedstawienia bardzo dobrze odbierane przez dorosłych widzów. Od drugiej połowy stycznia co czwartek można oglądać najważniejsze spektakle dla dorosłej widowni. Jutro, 25 stycznia odbędzie się pokaz „Remusa”, nagradzany spektakl o poszukiwaniu tożsamości, który wraca na scenę Miniatury po dłuższej przerwie i licznych wyjazdach zagranicznych. Później będzie można obejrzeć „Nie wierzę w śmierć” na podstawie tekstu ojca Wacława Oszajcy, który interpretuje legendę związaną z bazyliką Mariacką (1 lutego). Spektakl ten odbił się szerokim medialnym echem, dlatego kto jeszcze nie widział „Nie wierzę w śmierć”, ma jeszcze szansę nadrobić ten brak. W połowie lutego zobaczymy zaś znakomitych „Krzyżaków” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego ze scenografią Mira Kaczmarka. Przedstawienie to było wielokrotnie nagrodzone w zeszłym roku na ogólnopolskich festiwalach i jest wciąż bardzo cenione przez publiczność. Cykl „Czwartki dla dorosłych” będzie kontynuowany również w marcu i kwietniu.

Czwartki dla dorosłych:

 „Remus” | 25 stycznia, godz. 19.00

 „Nie wierzę w śmierć” | 1 lutego, godz. 19.00

„Boże mój!” | 8 lutego, godz. 19.00

„Krzyżacy” | 15 lutego, godz. 19.00

Spektakl dla dorosłych, a cena jak dla dzieci - za wstęp zapłacimy jak za bilet ulgowy
 

Opisy spektakli:

BOŻE MÓJ! – przychodzi Bóg do lekarza...

Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata? „Boże mój!” izraelskiej autorki Anat Gov to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia o potrzebie miłości i poświęcaniu się dla dobra innych, wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych.


NIE WIERZĘ W ŚMIERĆ – gdańska legenda według o. Wacława Oszajcy

Czy głęboka i żarliwa wiara może być usprawiedliwieniem zabójstwa? Czy w konsumpcyjnej współczesności możliwe jest bezwarunkowe przebaczenie i miłość? Gdzie jest granica wolności twórczej artysty? „Nie wierzę w śmierć” to autorska interpretacja gdańskiej legendy o niespotykanej ekspresji konającego Chrystusa z krucyfiksu, który stanowi jeden z elementów pochodzącej z XV wieku Grupy Ukrzyżowania w bazylice Mariackiej. To opowieść o rzeźbiarzu, który zabił swojego modela, żeby w wiarygodny sposób oddać wyraz cierpienia i męki umierającego.

 

REMUS – uniwersalna opowieść o poszukiwaniu tożsamości

Historia Remusa, outsidera i wędrownego handlarza książek, który próbuje ocalić popadającą w coraz większe zapomnienie społeczność Kaszubów, przez setki lat żyjącą na Pomorzu. To opowieść o straconej tożsamości, o miejscu zapomnianym – żeby je na nowo odnaleźć, trzeba pokonać trzy zjawy: Strach, Trud i Niewarto. „Remus to nie tylko historia Kaszubów, to także historia każdego z nas, starających się na różne sposoby odnaleźć i zachować swoją niepowtarzalność, swój własny, nie dający się skopiować i powtórzyć sposób myślenia, odczuwania i postępowania, swoje fantazje, mity, sny i marzenia” (Dariusz Kosiński, przewodniczący komisji konkursu Klasyka Żywa, która przyznała spektaklowi nagrodę specjalną). Wysmakowana plastycznie adaptacja „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka.


KRZYŻACY – nagradzana adaptacja powieści Sienkiewicza

Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem. Dajcie się porwać „Krzyżakom” i wy! Ta nowocześnie zrealizowana i pełna przewrotnego humoru pierwsza lalkowa adaptacja słynnej powieści Henryka Sienkiewicza jest świetnie odbierana przez widzów. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek. „Krzyżacy” zdobyli szereg nagród, w tym główną nagrodę najstarszego i najważniejszego festiwalu teatrów lalkowych w Polsce – 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz Nagrodę Publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze