Laureatka nagrody Turnera z pierwszą indywidualną prezentacją w Polsce

W piątek, 10 marca o 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (ul. Jaskółcza 1) odbędzie się wernisaż Laure Prouvost “Wot Hit Talk”, zdobywczyni nagrody Turnera. W trakcie wernisażu o 19.00 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem artystki Gareth Bell-Jones i Tomasza Swobody. Wystawa prac Prouvost potrwa do 30 kwietnia. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Laureatka nagrody Turnera z pierwszą indywidualną prezentacją w Polsce
A
A
data publikacji: 07 marca 2017 r.

Wystawa Laure Prouvost to pierwsza indywidualna prezentacja jej twórczości w Polsce. Artystka wystawiała swoje prace m.in. w Tate Britain, ICA Serpentine, BFI Galleries czy Biennale w Lyonie. W Gdańsku zaś będziemy mogli zobaczyć jej instalacje, obiekty oraz prace malarskie i wideo, m.in. “Heat hit it”, na który składają się sekwencje zaobserwowanych zdarzeń codziennego życia, nagranych przez Prouvoust.

Kadr z pracy wideo Laure Prouvost
Kadr z pracy wideo Laure Prouvost
Materiały prasowe

Prouvost w swoich pracach podejmuje temat relacji języka i rzeczywistości. – Artystka wykorzystuje zestawienia tekstu z obrazem do tworzenia surrealistycznych narracji, nadawania nowych kontekstów i znaczeń słowom i obrazom. Próbuje również poprzez swoje prace przekraczać przy użyciu języka granice pomiędzy tym, co wizualne a co zmysłowe. Tworzy na płaszczyźnie filmu barwne, pełne humoru opowieści, wykorzystując tradycję narracji i kulturę ustną – mówi Jolanta Woszczenko, kurator wystawy. – Rzeczywistość nigdy nie jest dokładnie tym, o czym marzymy, zaskakuje nas w dobry lub zły sposób. Ludzie mają w sobie pragnienie, by wszystko było lepsze od tego, co w rzeczywistości mają. Wyobraźnia może nam dać to, czego chcemy – opowiada zaś o swojej twórczości L. Prouvost.

O godzinie 19.00 rozpocznie się zaś dyskusja Tomasza Swobody, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, autora książek poświęconych m.in. sztuce, oraz Gareth Bell-Jones, dyrektor i kurator Flat Time House. Tematem rozmowy będzie znaczenie słowa/języka/sposobach komunikacji w życiu codziennym oraz relacji z najbliższymi.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora
Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora