PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Kto najlepiej wspiera szkoły zawodowe?

Kto najlepiej wspiera szkoły zawodowe?
Jutro, 9 marca, o godz. 11.30 poznamy „Pracodawcę przyjaznego gdańskiej szkole zawodowej”. Uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody tym przedsiębiorcom, którzy na co dzień w szczególny sposób wspierają nauczycieli i uczniów zawodówek, odbędzie się w Centrum Rozwoju Talentów, Olivia SIx (al. Grunwaldzka 472d) w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Celem konkursu pt. „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej” jest promowanie kształcenia zawodowego, wzmocnienie współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi oraz ukierunkowanie kształcenia zawodowego na innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne, a także wzmocnienie spójności kompetencji absolwentów z oczekiwaniami pracodawców – tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. -  Cieszę się, że w Gdańsku są pracodawcy, którzy współpracując z gdańskimi szkołami udowadniają, że jest możliwe podnoszenie kompetencji młodych „zawodowców”, zarażanie ich pasją do wykonywanego zawodu i przygotowywanie do płynnego wejścia na rynek pracy. Tylko razem możemy budować programy szkolenia zawodowego. Ten konkurs jest dowodem na to, że taka współpraca jest możliwa i wszystkim przynosi korzyści - podkreśla Piotr Kowalczuk.

Kto nominował?

Nominacje do tytułu „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej” zgłaszali dyrektorzy szkół i placówek kształcenia zawodowego, dla których organem prowadzącym jest miasto Gdańsk. Dyrektor mógł nominować jednego pracodawcę, z którym współpracuje minimum 2 lata. Wyróżnienie przyznaje się tym przedsiębiorcą, którzy spełniają określone kryteria, np. organizują i prowadzą dla uczniów zajęcia edukacyjne z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu i przy użyciu nowoczesnych technologii, współpracują ze szkołami przy opracowywaniu programów nauczania w zawodach, uczestniczą w realizacji działań, innowacji i eksperymentów pedagogicznych czy fundują stypendia i nagrody dla uczniów. Szczególnie cenione są też firmy, które sprawują patronat nad klasą, albo wspierają kształcenie osób niepełnosprawnych.

Tydzień zawodowca to okazja dla gimnazjalistów, by poznali szkoły, do których mogą trafić

Trwa Tydzień Zawodowca

Uroczysta gala odbywa się w ramach trwającego od poniedziałku w Gdańsku „Tygodnia zawodowca”. Jeszcze dziś (czwartek, godz. 9-14) z tej okazji organizowany jest dzień otwarty w Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Państwowych Szkołach Budownictwa, Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych, Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących ”Conradinum” (które organizują dziś tez „Dzień Techniki”).

Z kolei jutro (piątek, 9-14) przyszłych uczniów zaprasza szkół Zespół Szkół Morskich, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1.

10 marca (sobota, godz. 10-13) odbędą się natomiast dni otwarte wszystkich szkół - zapraszamy  uczniów z rodzicami i przyjezdnych z innych gmin.

Blisko trzy tysiące miejsc

W Gdańskich technikach uczy się obecnie 4854 uczniów, w zasadniczych szkołach zawodowych (klasy drugie i trzecie) 612, a w branżówkach (klasy pierwsze) 359. Od września na absolwentów Gdańska będzie czekało ponad 2 tys. miejsc w technikach i ok. 950 miejsc w szkołach branżowych. Oferta edukacji zawodowej w Gdańsku jest bogata. Do wyboru są m. in. zawody związane z malarstwem, budownictwem, meblarstwem, energetyką, gastronomią, turystyką czy rolnictwem. Od nowego roku szkolnego zostaną także utworzone cztery nowe zawody: w Zespole Szkół Morskich – magazynier-logistyk, w SOiO Conradinum – technik urządzeń dźwigowych, w Państwowych Szkołach Budownictwa – technik robót wykończeniowych w budownictwie, w Branżowej Szkole I stopnia nr 5 – monter stolarki budowalnej.

Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze