PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wodomierze trzeba chronić przed mrozem

Wodomierze trzeba chronić przed mrozem
Wodomierze trzeba chronić przed mrozem
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zwiększają się kłopoty mieszkańców związane z falą silnych mrozów. Aby się uchronić przed brakiem wody z własnej winy, warto, szczególnie teraz, zadbać o ochronę wodomierza przed mrozem.

O zabezpieczenie pomieszczenia, w którym znajduje się wodomierz główny i o samo urządzenie muszą zadbać sami właściciele domów, a w budynkach wielorodzinnych zarządcy lub sama wspólnota mieszkańców. Tak stanowi regulamin usług. Zamarznięty wodomierz to przede wszystkim brak wody w mieszkaniu, bo urządzenie nie działa i woda nie przepływa, ale także znacząca strata finansowa. Koszt wymiany wodomierza zależy od jego parametrów, przeciętnie jest to przynajmniej 200 zł netto, a wodomierze montowane na dużych średnicach kosztują nawet i 1000 zł. W ciągu minionego weekendu i w poniedziałek 25 stycznia - SNG odebrało ponad 80 zgłoszeń o braku wody, które były spowodowane przez zamarznięty wodomierz.  Ekipy wodociągowe nie są w stanie reagować natychmiast, należy się liczyć z pewnym oczekiwaniem na przyjazd. Zgłoszenia o takich kłopotach są przyjmowane zarówno przez pogotowie SNG jak i Dział Obsługi Wodomierzy.
Co można zrobić?
Zasadniczą czynnością powinno być zaizolowanie pomieszczenia lub studni wodomierzowej, o ile pomieszczenie to nie jest ogrzewane i zabezpieczone przed mrozem. Jeżeli wodomierz znajduje się przy drzwiach garażowych, jest także narażony na przenikanie mroźnego powietrza. Warto uszczelnić okna i drzwi. Na pewno pomoże także zawinięcie samego wodomierza w jakikolwiek dostępny izolator, jak mata izolacyjna lub wełna mineralna. Ważne, by pozostawić okienko ze wskazaniami nieprzykryte. Pracownik SNG nie może mieć kłopotu z odczytaniem stanu wodomierza.