PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Szkolenia Akademii PARP

Szkolenia Akademii PARP
Szkolenia Akademii PARP
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak założyć własną firmę?

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2013 roku powstało ponad 316 tys. indywidualnych działalności gospodarczych. Coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności. Zainteresowanym podpowiadamy: są trzy sposoby, aby założyć własną firmę.

Jednoosobową działalność gospodarczą można zarejestrować całkowicie online. Konieczny jest tylko jeden warunek. Przyszły przedsiębiorca powinien dysponować podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym. Wszystkie działania wykonuje się na stronie www.firma.gov.pl. Korzystając z kreatora wniosków lub jego formy elektronicznej, należy wypełnić formularz CEIDG-1. Przed podpisaniem go za pomocą podpisu elektronicznego, trzeba sprawdzić, czy wszystkie informacje są poprawne.

Wniosek zostanie przekazany do GUS (Regon), urzędu skarbowego (NIP) oraz ZUS / KRUS. Wpis jest dokonywany w momencie przyjęcia wniosku.

Ktoś kto nie posiada podpisu elektronicznego, może wysłać wniosek przez Internet.
Procedura wygląda tak samo jak w przypadku rejestracji on-line. Wypełniony i wysłany wniosek otrzymuje kod, który pozwala odszukać formularz. W ciągu siedmiu dni trzeba udać się do urzędu gminy. Wcześniej otrzymany kod należy przekazać pracownikowi urzędu, który dopełni reszty formalności. Wtedy też należy własnoręcznie podpisać wniosek.

Wniosek można także wypełnić w formie papierowej. W najbliższym urzędzie gminy należy pobrać formularz CEIDG-1 i wypełnić go ręcznie. Wypełniony i podpisany wniosek przekazujemy odpowiedniemu pracownikowi urzędu.

Najszybszą i najwygodniejszą metodą jest założenie własnej firmy przez Internet.
– Rejestrowanie działalności gospodarczej przez Internet to duże ułatwienie i oszczędność czasu dla początkujących przedsiębiorców. Działalność gospodarczą można prowadzić od momentu złożenia wniosku – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Jednak na samym założeniu firmy się nie kończy. Formalności są tylko wstępem do prawdziwej działalności. Początkujący przedsiębiorca musi orientować się w wielu sprawach zarówno dotyczących obowiązków formalnych, podatkowych, finansowych, jak i posiadać wiedzę związaną z zarządzaniem.

Więcej ważnych informacji osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej znajdą w szkoleniu e-learning Akademii PARP „Jak założyć własną firmę?”. Uczestnicy szkolenia poznają najważniejsze zagadnienia związane z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. – Nie są to tylko informacje dotyczące doboru formy prawnej i formalności urzędowych przy uruchomieniu firmy, czyli spraw istotnych w momencie zakładania działalności. Wiele miejsca w szkoleniu poświęcono finansom, podatkom, a także zagadnieniom rekrutacji pracowników i form prawnych zatrudnienia – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Szkolenie Akademii PARP „Jak założyć własną firmę” pomoże również rozwiązać dylematy pojawiające się już w trakcie prowadzenia działalności. To świetne kompendium wiedzy dla osób, które planują rozpoczęcie własnego biznesu.

Przed przystąpieniem do szkolenia warto zapoznać się z pigułką wiedzy „Czy można założyć firmę przez Internet?”. To krótka forma dydaktyczna dostępna na portalu szkoleniowym Akademii PARP bez konieczności logowania.
– Przyszłym i początkującym przedsiębiorcom polecamy też szkolenie „Kalendarz dobrego księgowego”. Szkolnie porządkuje informacje dotyczące typowych obowiązków formalnych, jakie firma musi wypełniać wobec urzędów i instytucji.

Przedsiębiorca powinien znać formalności konieczne przy zakładaniu firmy, jak i na co dzień, przy wystąpieniu określonych zjawisk, na zakończenie każdego z okresów czy w razie konieczności zamknięcia firmy. Musi też wiedzieć, kiedy ma możliwość zmiany podjętych decyzji w sposób korzystny dla przedsiębiorstwa – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

„Jak założyć własną firmę” i „Kalendarz dobrego księgowego” to tylko dwa z 44 szkoleń e-learning Akademii PARP. Pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje się również 12 szkoleń m-learning. Przedsiębiorcy i pracownicy oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

projekt

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego