PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Święto Szekspira w Trójmieście - XII Festiwal Szekspirowski.

Święto Szekspira w Trójmieście - XII Festiwal Szekspirowski.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W najbliższą sobotę, 2 sierpnia rozpoczyna się doroczne międzynarodowe święto Szekspira w Trójmieście - XII Festiwal Szekspirowski.

Pierwszy dzień festiwalu obfituje w różnorodne działania sceniczne i towarzyszące:

O godz. 12.00 zapraszamy do Klubu Festiwalowego CICO (ul. Piwna 28/30, Gdańsk) gdzie odbędzie się konferencja prasowa Festiwalu Szekspirowskiego. W konferencji udział wezmą organizatorzy, goście specjalni i pierwsi festiwalowi artyści m.in. z Japonii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

O godz. 13.30 w tym samym miejscu odbędzie się spotkanie z reżyserem, wykładowcami i aktorami z Królewskiej Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych z Madrytu, spotkanie poprowadzi Alicja Mańkowska

O godz. 16.00 pierwsza festiwalowa inscenizacja (w Królewskiej Fabryce Karabinow, ul Łąkowa 35-38) - zespół z London Metropolitan University zaprezentuje ?More than a Woman...? ? spektakl, który powstał z połączenia sonetów Szekspira oraz fragmentów jego dramatów. Zobaczymy sceny z takich ?hitów? jak Poskromienie złośnicy, Wiele hałasu o nic, Sen nocy letniej, czy Romeo i Julia a wszystko to w dość niezwykłej dla Szekspira oprawie muzycznej złożonej z samych? starych hitów, bowiem usłyszymy m.in. piosenki Bee Gees, Take That oraz Spice Girls.

O godz. 18.00 ? pierwsza inscenizacja plenerowa na placu przy ul. Bogusławskiego w Gdańsku (miejscu, gdzie ma powstać Gdański Teatr Szekspirowski). Jako support wystąpi zespół muzyki Dawnej Chastelana z programem "Gdy Umysł Śpi" a następnie grupa artystów z Królewskiej Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych z Madrytu zaprezentuje spektakl ?Szekspir w Walce? ? ideą spektaklu jest próba interpretacji sztuk Szekspira poprzez walkę na scenie. Ona właśnie jest głównym motywem, językiem, środkiem wyrazu, stylem i pretekstem do twórczego procesu. Spektakl ma być rezultatem poszukiwań sugestywnego i specyficznego języka teatralnego za pomocą fechtunku.

O godz. 20.00 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, odbędzie się oficjalna Inauguracja Festiwalu Szekspirowskiego. Wieczór uświetni spektakl ?Zimowa Opowieść" japońskiego Teatru Ryutopia. Ambicją Teatru jest odkrywanie nowego potencjału teatralnego w klasycznym repertuarze Williama Shakespeare'a. Artyści osadzają akcję "Zimowej opowieści" na sześciometrowej kwadratowej scenie, odwołując się tym samym do tradycji japońskiego teatru tańca. Spektakl w sobotę jest zamknięty dla publiczności, którą zapraszamy na niedzielę na godz. 21.00.

W niedzielę również wiele atrakcji, już o 14.00 w Klubie CICO spotkanie z Bryanem Reynoldsem z Transversal Theatre z Kalifornii, a późnym popołudniem kolejne prezentacje spektakli London Metropolitan University i Wyższej Szkoły Sztuk Dramatycznych z Madrytu (tym razem ?Szekspir w Walce? na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże), można też wybrać się do Gdyni, gdzie wystąpi Teatr Arka z Wrocławia z ?Makbetem?. Wieczorem o godz. 21.00  jedyna możliwość zobaczenia japońskiej ?Zimowej Opowieści? (Teatr Wybrzeże), a po spektaklu zapraszamy do Cafe Szafa (ul. Podmurze 2) gdzie odbędzie się japońska impreza pod nazwą ?Noc w Kraju Kwitnącej Wiśni? ? w programie tradycyjne parzenie herbaty, muzyka i inne atrakcje z udziałem artystów z Teatru Ryutopia.

Serdecznie zapraszamy!