Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Sami dla siebie, czyli senior dla seniora

A
A


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku i grupa charytatywna Caritas przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Polanki 131 zachęcają aktywnych seniorów z Oliwy do udziału w projekcie „Sami dla siebie”, na rzecz sędziwych mieszkańców dzielnicy potrzebujących wsparcia.

Przedsięwzięcie opiera się na idei samopomocy. W ramach projektu zamierzamy stworzyć w dzielnicy „seniorskie pary”, w których jedna starsza, ale aktywna osoba wspiera drugą potrzebującą, samotną. Dotrzyma jej towarzystwa, zabierze na spacer, podpowie, jak miło spędzić wolny czas, zachęci do integracji i aktywności, pomoże zrobić drobne zakupy. Spotkania seniorów odbywać się będą początkowo raz w tygodniu (na początku z udziałem pracownika socjalnego). Potem według potrzeb i ustaleń pomiędzy samymi zainteresowanymi, czyli „partnerami z pary”. Realizacja projektu potrwa do lutego przyszłego roku i ma zaowocować stworzeniem w Oliwie sieci wzajemnej pomocy wśród osób starszych. Wszystko po to, by zapobiec izolacji seniorów z dzielnicy. Aby zachęcić ich do czynnego udziału w życiu społecznym i  rozwijania zainteresowań. Zawiązały się już trzy takie „seniorskie pary”.

Aktywnych, sędziwych mieszkańców Oliwy (przede wszystkim z rejonu parafii Matki Bożej przy ul. Polanki 131) zainteresowanych udziałem w projekcie gdańskiego MOPS i grupy charytatywnej Caritas zapraszamy do współpracy.
Zgłoszenia przyjmują pracownicy Zespołu Pracy Socjalnej nr 3 MOPS przy ul. Gospody 19 w Gdańsku, tel. 058 552 49 27 oraz grupa charytatywna Caritas przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski, przy ul. Polanki 131.