PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rozpoczęły się zapisy do Akademii Solidarności

Rozpoczęły się zapisy do Akademii Solidarności
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

zdj

Rozpoczął się (4.11) nabór chętnych do wzięcia udziału w zajęciach Akademii Solidarności. To inicjatywa promująca solidarność jako jedną z podstawowych zasad życia społecznego.


 Akademia Solidarności to projekt cykliczny. Pierwsza - odbyła się w Gdańsku w 2005 roku w ramach obchodów 25- lecia Solidarności. Kolejna - również w Gdańsku, trzecia w Warszawie.

 Tym razem (11-14 grudnia 2008) Akademia zaprasza do Sopotu. Ideą Akademii jest pielęgnowanie i rozwijanie tradycji solidarności przez przybliżenie zwłaszcza ludziom młodym różnych wymiarów solidaryzmu społecznego - historycznego, ekonomicznego, społeczno-politycznego, a nade wszystko moralnego. Za szczególnie istotną w tym względzie, prócz doświadczeń polskiego Sierpnia'80, uważamy myśl społeczną Jana Pawła II, często odwołującego się do solidarności jako podstawowej zasady postępowania w społeczeństwie.

Celem spotkań jest wspólna refleksja zarówno nad polskim dziedzictwem ruchu Solidarność - nad jego historią i znaczeniem - jak i nad tym, jak realizuje się solidarność w różnych dziedzinach życia społecznego (ekonomia, sektor pozarządowy, samorząd, związek zawodowy). Chcemy ukazać solidarne działanie nie tylko w jego nadzwyczajnych przejawach (działalność osób w różnych organizacjach), ale także solidarność jako codzienny nawyk - zasada, na której opierają się liczne instytucje społeczne.

 Proponujemy czterodniowe (czwartek - niedziela) seminarium. Uczestnicy wezmą udział w wykładach, dyskusjach, panelach dyskusyjnych, będą też zwiedzać ważne dla historii Solidarności  miejsca w Trójmieście.

Wykłady w tej edycji Akademii wygłoszą m.in.: Zbigniew Stawrowski, Jakub Wygnański, Bogusław Sonik, Maciej Zięba OP

Zapraszamy studentówi i doktorantów z całej Polski. Dostępnych jest 35 miejsc.

 Uczestnicy pokryć będą musieli tylko koszty przejazdu na zajęcia oraz część kosztów organizacyjnych - w wysokości 60 zł. Resztę kosztów (zakwaterowanie, wyżywienie) pokryją organizatorzy projektu.

 Udział w seminarium wymaga obecności od początku do końca, na każdych zajęciach. Rekrutacja zaczyna się we wtorek 4 listopada, skończy się w niedzielę 30 listopada o godz. 24.00.

Aby wziąć udział w kwalifikacjach do programu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.akademiasolidarnosci.pl

Współorganizatorzy Akademii: Europejskie Centrum SolidarnościInstytut Tertio MillennioMiejska Bibilioteka Publiczna w Sopocie

Partner: Urząd Miasta Sopot 

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Sopot

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Telewizja Gdańsk, Radio Gdańsk, portal Trójmiasto.pl, Echo Miasta

Partnerzy Medialni: portal  PMEDIA, Wrota Pomorza

Szczegóły na stronie www.akademiasolidarnosci.pl