Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Po raz kolejny młodzież archidiecezji gdańskiej podejmuje dzieło charytatywne Plama dla...

A
A


Po raz kolejny młodzież archidiecezji gdańskiej podejmuje dzieło charytatywne Plama dla… . Od sześciu lat w okresie Wielkiego Postu zbieramy środki, które pomogą rówieśnikom aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu. Dotychczas z pomocy młodzieży skorzystało 14 osób, zakupiliśmy dla nich pompy insulinowe, protezy, maszynę do pisania dla ociemniałej dziewczynki, wózek inwalidzki, osobom długotrwale chorym lekarstwa, dołożyliśmy do operacji serca.
To co jest ważne w tym przedsięwzięciu to, to że młodzież sama wybiera osobę, która potrzebuje pomocy, sama określa sposób zbierania środków. Zawsze zbieramy na konkretny cel, który jest ustalony na początku i sumę pieniędzy niezbędną, aby ten cel osiągnąć. Nie ma wielkich koncertów, są aukcje w szkołach, sprzedaż kartek świątecznych, palm, ciast upieczonych przez mamy, przedstawienia, rozważania modlitewne. Palma dla … to forma Jałmużny Wielkopostnej. Ważne jest zarówno to ile zbierzmy, jak również chwila zadumy nad potrzebami drugiego człowieka. Tu nie chodzi o ogólną radość, ale o tego drugiego człowieka.
W ostatnich latach złożyło się tak, że problemy bohaterów naszych akcji, są problemami społecznymi. Patryk, dla którego zbieraliśmy na protezę został poszkodowany przez pijanego kierowcę, który już za jazdę pod wpływem alkoholu stracił prawo jazdy. Joasia choruje na bardzo rzadką chorobę, nasz system opieki zdrowotnej nie przewiduje refundowania kosztów leczenia w takich sytuacjach, Władek, osoba na którą zbieramy w tym roku został poszkodowany w wyniku wypadku drogowego. Kolega, z którym jechał dopiero dostał prawo jazdy. Zabrakło ostrożności i rozwagi.
Do dzieła włączają się zarówno zorganizowane grupy młodzieży, jak i pojedyncze osoby. Każdy z nas może pomóc biorąc udział w licytacji na antenie Radia Plus w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową.
W tym roku na aukcji będzie można wylicytować przedmioty przekazane przez;

  • Arcybiskupa Archidiecezji Gdańskiej  Ks. Tadeusza Gocłowskiego – pamiątkowy, numerowany, srebrny medal z okazji 25 lecia pontyfikatu Jana Pawła II ofiarowany przez Ojca Św
  • Premiera Rządu RP Donalda Tuska – komplet pióro z długopisem i przyciskiem kryształowym z wygrawerowanym Godłem Polski z autografem
  • Prezydenta Miasta Gdańska Paweł Adamowicz – statuetkę promującą Euro 2012 w Gdańsku
  • Uczniowie Zespołu Szkół Morskich (szkoły do której uczęszcza bohater tegorocznego dzieła charytatywnego Władysław Herman) przekazali nowy mundur swojej szkole

Licytacja rozpocznie się na antenie Radia Plus w najbliższy piątek o godz. 15.00  zakończy o godz. 16.00

Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił Niedzielę Palmową Świętem Młodzieży, w tym szczególnym dniu młodzież uczestniczącą we wspólnej uroczystej Mszy św. W darach ołtarza przynosi również dar swojego serca i zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi – zebrane środki na pomoc dla rówieśnika.

Beata Matyjaszczyk
Członek Kapituły Dzieła Charytatywnego „Palma dla….”