PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Orunia - bądź dumny ze swojej dzielnicy

Orunia - bądź dumny ze swojej dzielnicy
Z inicjatywy Lecha Kaźmierczyka – Radnego Miasta Gdańska w siedzibie gdańskich rajców odbyła się wystawa poświęcona zabytkom gdańskiej dzielnicy Orunia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Otwarcie wystawy zgromadziło wielu zapaleńców, miłośników Orunii, członków Stowarzyszenia Oruńskiego i  znawców zabytków. Nie zabrakło mieszkańców dzielnicy, młodzieży, Radnych Miasta Gdańska oraz dzieci z Przedszkola nr 71, których prace wzbogaciły wystawę oruńskich zabytków.
Wystawę otworzył Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, który podziękował wszystkim, którzy swoją pracą i entuzjazmem przyczyniają się do rewitalizacji Orunii.
Jak powiedział pomysłodawca, radny L. Kaźmierczyk ? mimo, że nasza dzielnica leży blisko centrum Gdańska, borykamy się tutaj z różnymi problemami i często nie jest nam łatwo. Możemy jednak być dumni z miejsca w którym mieszkamy. To właśnie tutaj zachowało się wiele wspaniałych zabytków. Części z nich z pewnością uda się przywrócić dawną świetność ? dodał L. Kaźmierczyk, zachęcając do bliższego zapoznania się z takimi zabytkami jak kuźnia przy ul. Gościnnej, kościoły: pw. Św. Ignacego i  pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Twórcy wystawy zgromadzili zdjęcia znanych i mniej znanych zabytków, jakie znajdują się na terenie ich dzielnicy. Prócz wspomnianych już wcześniej  pamiątek przeszłości, godny obejrzenia jest również Park Oruński. To drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku, założony w XVI wieku. Mało kto wie, że w XVII wieku na jego terenie znajdował się ogród botaniczny, gdzie hodowano cytrusy. Po ostatniej powodzi w 2001 r. park jest systematycznie rewitalizowany.
Arleta Żuk