PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Iluminacja gdańskich ulic w 2011 roku

Iluminacja gdańskich ulic w 2011 roku
Iluminacja gdańskich ulic w 2011 roku
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Z piątku na sobotę (25/26 listopada) Zarząd Dróg i Zieleni zaczyna instalację iluminacji świątecznej w Gdańsku.

Jeśli pozwoli na to pogoda, to wszystkie ozdoby zdobiące jak co roku główne ciągi komunikacyjne miasta powinny zostać zawieszone i zapalone w ciągu trzech-czterech dni.

Przetargi na zakup nowych ozdób świetlnych oraz remont starych, także na ich montaż oraz demontaż Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku rozstrzygnął jeszcze w październiku. W tym roku zezłomowanych zostało 76 ozdób mających powyżej 10 lat (to te, które wisiały dotychczas w Oliwie). Przegląd przejdą i zostaną wyremontowane 143 ozdoby (60 z Wrzeszcza, 60 z Gdańska Głównego, 7 z ul. Długiej i 16 z Długiego Targu w Gdańsku). Zakup nowych elementów (wszystkie energooszczędne, ledowe) oraz przegląd i remont dotychczasowych to koszt 100 tys. złotych. Montaż i demontaż całości ? to 135 tys. Do montażu i demontażu wliczona jest również dekoracja gdańskiej choinki na Długim Targu oraz drzew rosnących przy niej i przy Neptunie. (łącznie 50 tys. światełek ? 30 tys. na choince i 20 tys. na drzewach (wszystkie energooszczędne, ledowe).

Planowaliśmy, iż ozdoby zawisną najpierw w Oliwie a potem ? przez Wrzeszcz ? do Gdańska ? ?dojdą? do ul. Długiej i Długiego Targu. Ponieważ jednak pozwolą nam na to możliwości techniczne, przyspieszymy montaż i rozpoczniemy go na dwóch krańcach ? w Oliwie i Gdańsku. A ponieważ ozdoby zapalone zostaną od razu po ich powieszeniu, to główny ciąg komunikacyjny Gdańska zapali się dwoma falami startującymi w Oliwie i Gdańsku a spotykającymi się we Wrzeszczu.

Wieszanie bożonarodzeniowej iluminacji skończy się 4 grudnia na Długiej i Długim Targu ? tam powieszone zostaną dekoracje na lampach oraz na miejskiej choince i otaczających ją drzewach. Łącznie na tych dwóch ostatnich zawieszonych zostanie 50 tysięcy ledowych, energooszczędnych lampek.

Uroczyste zapalenie lampek - 5 grudnia o 17.00.

W ubiegłym roku koszt zakupu nowych ozdób świetlnych oraz remont starych, także ich montaż oraz demontaż (łącznie z choinką oraz otaczającymi ją drzewami) wyniósł ok 290 tysięcy złotych.