PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Europejska Noc bez Wypadku 18/19. 10. 2008

Europejska Noc bez Wypadku 18/19. 10. 2008
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Akcja zapoczątkowana została kilka lat temu w Belgii, a przeprowadzana jest w kilkunastu państwach Europy: Polsce, Belgii, Francji, Niemczech, Holandii, Luksemburgu, Hiszpanii, Litwie, Łotwie, Estonii, Szwecji i Szwajcarii, być może w obecnym 2008 roku dołączą do akcji nowe państwa
Założeniem organizatorów jest ?zero tolerancji? dla osób prowadzących samochód w stanie nietrzeźwym. Miejscem akcji są młodzieżowe kluby i dyskoteki, a więc miejsca, gdzie zabawie zazwyczaj towarzyszy alkohol. Osoby biorące udział w akcji to przede wszystkim Ci, którzy przyjechali na imprezę samochodem. Na znak złożonej deklaracji, że tego wieczoru nie wypiją alkoholu, zakładają na rękę specjalną opaskę. Przy wyjściu z klubów zostają oni przebadani alkomatem i ci, którzy dotrzymają zobowiązania abstynencji otrzymują atrakcyjne upominki. Natomiast osoby, które mają alkohol w wydychanym powietrzu zachęcane  są do pozostawienia pojazdu i skorzystania z innej formy transportu.

Historia akcji
Idea akcji Europejska Noc Bez Wypadku narodziła się w październiku 1999 roku. Młody chłopak Tenguy Moreau z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął. Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by ograniczyć weekendowe wypadki wśród młodych kierowców. Rok później powstało Stowarzyszenie Responsibile Young Drivrs (Odpowiedzialni Młodzi Kierowcy). Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem ?Roule cool, Sans alkohol?. (Powadzę ?cool? bez alkoholu). W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. folderów reklamujących ideę Europejskiej Nocy bez Wypadków. Od 2003 roku akcja organizowana jest co roku, w trzecią sobotę października, w wielu europejskich państwach.

Nocne akcje kampanii ?Kieruj bez procentów? 18/19.10.2008  

 W nocy 18/19 października odbędą się w ramach kampanii ?Kieruj bez procentów? na terenie woj. pomorskiego dwie akcje promujące trzeźwość kierowców i bezpieczeństwo na drogach . Będą to:
- ?Dyskoteka?
- Europejska Noc bez Wypadku

?Dyskoteka?

to działanie prewencyjno-kontrolne pod kątem alkoholu, narkotyków i pasów bezpieczeństwa prowadzone przez KWP na drogach województwa pomorskiego

?Europejska Noc bez wypadku?

Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu (koordynator akcji na terenie woj. pomorskiego)  włączyło tę europejską akcję do programu miejskiej kampanii społecznej ?Kieruj bez procentów?.
W woj. pomorskim w tegorocznej akcji biorą udział następujące kluby/dyskoteki:

Gdańsk:
Kwadratowa
Trops
Miasto Aniołów
Parlament
Autsajder

Sopot:
Tropikalna Wyspa
Koliba

Gdynia:
Kapitan Cook
Elypse Club
Dwa Światy

Kościerzyna:
American Bar
Le Blondine