Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bursztynowa lekcja

A
A


W czwartek, 7 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Nr 1 w Gdańsku-Brzeźnie przy ul. Krasickiego 10 odbędzie się pierwsza lekcja o bursztynie w ramach projektu Ambasador Bursztynu. W programie przewidziano multimedialną prezentację wiadomości o bursztynie z pokazami inkluzji (w załączeniu scenariusz) oraz pogadankę Lidii Popiel o modzie na bursztyn. W spotkaniu udział weźmie Ewa Kamińska, zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Kolejne tego typu lekcje planowane są w marcu i kwietniu, m.in. w miastach leżących na szlaku bursztynowym - w Wieluniu i Kaliszu.

Właśnie upłynęły 4 miesiące od dnia nominacji przez Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Lidii Popiel na pierwszego Ambasadora Bursztynu. W tym okresie Pani Ambasador promowała bursztyn w telewizji, w ramach sesji zdjęciowych i podczas wydarzeń kulturalno - towarzyskich
- Bezpośrednio związane z bursztynem miałam trzy rozmowy w telewizji: w TVN, TVP 1 i TV Polonia. Opowiadałam na ich antenie o właściwościach bursztynu, tradycji jego obróbki w Polsce oraz współczesnym nowoczesnym wzornictwie wyrobów jubilerskich z bursztynem - opowiada Lidia Popiel. Lidia Popiel była także kilkakrotnie zaproszona do udziału w dyskusjach na tematy niezwiązane z biżuterią w programach „Kawa czy Herbata” (TVP1) i „Pytanie na śniadanie” (TVP 2). Oczywiście, Pani Ambasador zawsze miała na sobie biżuterię z bursztynem - srebrną lub złotą, wypożyczoną od trójmiejskich firm bursztynniczych.
Lidia Popiel jest znanym fotografem i także w tym obszarze swojej zawodowej aktywności stara się promować wyroby z bursztynem. Bursztynowe ozdoby znalazły się na zdjęciach jej autorstwa wykonanych dla duże firmy farmaceutycznej Biotech, która zorganizowała ich wystawę w warszawskiej restauracji KOM. Bursztynowa biżuteria pojawiła się również na zdjęciach wykonanych przez Panią Ambasador Bursztynu w listopadowym dodatku „Piąta Aleja” do dziennika „Rzeczpospolita”. Ambasador nosiła także bursztynowe ozdoby podczas swoich autorskich wystaw przygotowanych dla Instytutu Książki i marki Dove (Unilever), gdzie zawitało dziesiątki dziennikarzy. Lidia Popiel jako osoba znana jest często zapraszana na różnorodne wydarzenia towarzyskie i kulturalne. Zawsze uczestniczy w nich ubrana w nowoczesną biżuterię z bursztynem. Wśród tych imprez warto wymienić premierę filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy, pokaz mody projektantki Ani Kuczyńskiej, wystawa fotografii afrykańskiej Tomka Lewandowskiego, uroczystość rozdania nagród New Designer Awards (Lidia Popiel była członkiem jury) oraz premiera kalendarza Kuchnia TV.

Anna Dyksińska - Biuro Prasowe