PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Kim jesteśmy w XXI wieku? Tożsamość podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan

Kim jesteśmy w XXI wieku? Tożsamość podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan
Obok kultury marynistycznej tożsamość gdańszczan jest jednym z głównych tematów V Światowego Zjazdu Gdańszczan (6–8 lipca). Do tego wątku odwołają się m.in. uczestnicy debaty otwierającej wydarzenie: „Gdańszczanie XXI wieku – tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie” moderowaną przez prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego. Tytułowy motyw będzie ponadto obecny w większości spośród około 180 inicjatyw tegorocznego Zjazdu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

– Kiedy w 2002 roku inaugurowałem pierwszy Zjazd, chciałem, abyśmy rozpoczęli pielęgnowanie szczególnej więzi, jaka łączy gdańszczanki i gdańszczan. Nasze wartości – wolność i solidarność – właśnie o tym mówią: każdy w Gdańsku może kształtować swój indywidualny los w poczuciu uczestnictwa w czymś większym niż on sam, w naszej wielopokoleniowej wspólnocie – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

6 lipca o godz. 13.00 w Teatrze Wybrzeże (ul. Świętego Ducha 2) uroczyście otworzymy tegoroczny Zjazd, tuż po powitaniu nastąpi wspomniana debata. Wezmą w niej udział wybitni przedstawiciele współczesnej kultury:  prof. Ewa Rewers, prof. Małgorzata Dymnicka, prof. Edmund Kizik, prof. Robert Traba i prof. Stefan Chwin. Słowo wprowadzające wygłosi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, który również poprowadzi dyskusję z zaproszonymi gośćmi. Kim jest mieszkaniec Gdańska XXI wieku? Z jakimi problemami przychodzi nam się zmierzyć jako społeczności? Jak wpływa na nas sytuacja w Polsce i w Europie? Czy jesteśmy społeczeństwem zróżnicowanym? A jeśli tak, to jak możemy to pogodzić – to tylko niektóre z pytań, przed jakimi staną zaproszeni goście.

Również w piątek, 6 lipca o godz. 11.00 odbędzie się tradycyjna Modlitwa za Gdańszczan na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy (ul. 3 Maja). Ponadto w piątek będzie można uczestniczyć w dwóch, specjalnie przygotowanych spacerach tematycznych: Filmowa tożsamość Gdańska: miejsca, filmy, ludzie (start przy Teatrze Wybrzeże) oraz Stare i Główne Miasto Szlakiem Kobiet (wymagana rejestracja).

Tradycyjna wspólna fotografia

W sobotę, 7 lipca o godz. 12.00 na Długim Targu wspólnie wykonamy Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. – Tu zachęcam szczególnie wszystkich, którym Gdański jest bliski, aby przyszli w sobotę 7 lipca, o godz. 12.00 na Długi Targ, gdzie wspólnie uwiecznimy tę chwilę – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Również tego dnia o godz. 13.00 odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej Leopolda Von Wintera, dziewiętnastowiecznego nadburmistrza Gdańska. Uroczystość będzie połączona z wernisażem plenerowej wystawy Na drodze ku nowoczesności. Działalność nadburmistrza Leopolda von Wintera (1823–1893) (ul. Garbary) oraz ze spacerem tematycznym Śladami Leopolda von Wintera.

W sobotę i w niedzielę dla dzieci przygotowano głośne czytanie gdańskich legend i opowieści pt. Zaczytani w Gdańsku. W centrum kulturalno-informacyjnym na Zielonym Moście wybrane fragmenty przeczytają przedstawiciele władz samorządowych oraz gdańscy artyści.

Ponadto w sobotę, o godz. 13.00 spacerem Wokół Motławy przejdziemy śladami gdańskich plenerów filmowych (zbiórka przy ul. Wartka 5).

Pod znakiem designu

W niedzielę, o godz. 10.30 przy ul. Długiej 81/83 uroczyście odsłonimy tablicę pamiątkową Franka Meislera, rzeźbiarza, autora m.in. gdańskiego pomnika Kindertransportów. O godz. 13.00 zaś na Cmentarzu Łostowickim (ul. Łostowicka 35) odsłonięty zostanie pomnik poświęcony dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim, pochowanym w Gdańsku.

Godzinę później, o 14.00 w strefie parkART na skwerze Świętopełka na temat Designu gdańskiego porozmawiają gdański przedstawiciele sztuki użytkowej: Magdalena Kalisz Sztuka Wyboru, Alicji Jabłonowskiej 100cznia, Megi Malinowskiej Tabanda oraz Pawła Pomorskiego Malafor. Przez cały Zjazd na wspomnianym skwerze będzie można obejrzeć wystawę Design gdański, prezentującą w kontenerze prace polskich artystów sztuki użytkowej.  

Smaki Gdańska, Mobilne Muzeum, „Miasto–Pamięć–Dialog”

Gdańską tożsamość, tym razem od strony kulinarnej będziemy mogli odkryć podczas Nocy restauracji, trwającej przez cały Zjazd. Na ten czas przygotowano specjalne menu nawiązujące do naszych tradycyjnych potraw. Również przez trzy dni będzie dostępne Mobilne Muzeum Gdańska, gdzie będzie można wykonać cyfrowe kopie dokumentów, fotografii, grafik, rysunków związanych z Gdańskiem, które docelowo znajdą się w zasobach Muzeum Gdańska. Zachęcamy do podzielenia się zarówno pamiątkami o wartości sentymentalnej i historycznej, jak i współczesnymi rzeczami, mogącymi stać się świadectwem historii dla przyszłych pokoleń.

W ramach Zjazdu odbywać się będzie cykl wystaw, prezentacji i wykładów „Miasto – Pamięć – Dialog”. Jak Gdańsk i jego mieszkańców postrzegają zagraniczni twórcy? O tym opowiedzą w Domu Chodowieckiego i Grassa (ul. Sieroca 6) m.in. duński artysta i społecznik Kenneth Balfelt, duet Jeff Winter i Pirjo Elovaar (Wlk. Brytania, Finlandia/Szwecja) czy Sepa Sama (Iran).

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze