Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gala wręczenia nagród za Pomorską Grafikę Roku 2016

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki organizuje galę rozdania Honorowych Nagród GTPS oraz nagród w konkursie na Pomorską Grafikę Roku za rok 2016. Uroczyste spotkanie odbędzie się 20 października 2017 o godz. 17:00 w siedzibie GTPS, ul. Chlebnicka 2 w Gdańsku.

A
A
Ostatnia aktualizacja: 19 października 2017 r.

Tegoroczna, 46. edycja konkursu na Pomorską Grafikę Roku, kontynuuje tradycję jednego z najstarszych tego typu wydarzeń odbywających się w Gdańsku. Od zeszłego roku w konkursie biorą udział także przedstawiciele województw pomorsko-zachodniego i kujawsko-pomorskiego. Grafiki złożone przez artystów oceniali profesorowie Agnieszka Cieślińska-Kawecka (ASP Warszawa) i Witold Warzywoda (ASP Łódź) oraz Sławomir Grabowy, laureat wcześniejszych edycji konkursu.

Gala rozdania nagród jest zarazem wernisażem wystawy pokonkursowej, która poza Galerią „Punkt” będzie prezentowana w Toruniu i Warszawie. Zostanie także wydany specjalny album dokumentujący nagrodzone prace z 46. i poprzedniej – 45. edycji.

Podczas gali zostaną przyznane po raz 33. Honorowe Nagrody GTPS. Ich laureatami zostali:

  • Jerzy Błażejowski – prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz profesor zwyczajny Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Nagroda za całokształt dokonań w dziedzinie nauki i kultury.
  • Roman Gajewski – malarz, rysownik i grafik. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nagroda za retrospektywną wystawę „Obecność” z lat 2004-2016 w Galerii Pionova w Gdańsku.
  • Igor Michalski – aktor, reżyser, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Nagroda za kontynuowanie najlepszych tradycji Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
  • Monika Milewska  – antropolog historii, eseistka, poetka, dramaturg i tłumacz. Adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagroda za całokształt twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem teatru radiowego i lalkowego.
  • Henryk Pietkiewicz – artysta fotograf. Nagroda za całokształt działalności w dziedzinie fotografii artystycznej.
  • Andrzej Mikołaj Szadejko – organista, dyrygent, muzykolog i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Autor dwutomowej publikacji o fugach Daniela Magnusa Gronaua oraz książki poświęconej twórczości dwóch uczniów Jana Sebastiana Bacha działających nad Bałtykiem. Zaangażowany w działalność artystyczną i animatorską zogniskowaną wokół kościoła św. Trójcy w Gdańsku. Nagroda za całokształt działalności w dziedzinie muzyki.
  • Lawrence Ugwu – muzyk, aktor i animator kultury. Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Nagroda za pomysł i realizację „Festiwalu Kultur Świata. Okno na świat”, który doczekał się już 10. edycji.

Konkurs na 46. Pomorską Grafikę Roku został dofinansowany przez miasto Gdańsk w ramach otwartego konkursu ofert 2017 na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy