PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Finał szkolnego konkursu o Bądkowskim!

Finał szkolnego konkursu o Bądkowskim!
W piątek, 23 lutego o godz. 13.30 w Szkole Podstawowej nr 85 w Gdańsku (ul. Stolema 59) odbędzie się finał międzyszkolnego „Konkursu WWW LECH BĄDKOWSKI!”. Impreza jest organizowana w przeddzień rocznicy śmierci tego gdańskiego pisarza, patrioty, społecznika. Dodatkowo w maju zaplanowano uroczystą galę wręczenia Nagrody im. Lecha Bądkowskiego dla organizacji pozarządowych, darczyńców i społeczników. Wciąż można zgłaszać kandydatów.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- W 2020 r. obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin Lecha Bądkowskiego. W uzgodnieniu z jego rodziną prezydent Gdańska Paweł Adamowicz postanowił zintensyfikować prace na rzecz przybliżenia współczesnym tej niezwykłej postaci. Nową formułę przybierze samo wręczenie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Ci, którzy znają aktywne organizacje pozarządowe, zaangażowanych społeczników oraz hojnych darczyńców działających na rzecz Gdańska, nadal mogą ich zgłaszać. Termin zgłaszania kandydatów mija z końcem kwietnia.

- Wręczenie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego nastąpi podczas majowego święta Miasta Gdańsk – zapowiada wiceprezydent Piotr Kowalczuk. - Szukamy także szkoły, która przyjmie imię Bądkowskiego, po zlikwidowanym reformą oświaty gimnazjum. Natomiast kolejną edycję konkursu dla uczniów podsumujemy w Szkole Podstawowej nr 85 w Gdańsku, 23 lutego.

Finał konkursu dla uczniów lada moment

Dyrektor SP 85 w Gdańsku, która zorganizowała konkurs dla dzieci i młodzieży, tłumaczy, że nagrody zostaną wręczone w trzech kategoriach. Uczniowie przygotowywali bowiem prace plastyczne, literackie i historyczne.

- Celem konkursu jest m. in. rozwijanie w uczniach patriotyzmu, poczucia odpowiedzialności za Polskę i Europę poprzez popularyzację sylwetki Lecha Bądkowskiego – poznanie jego życia i działalności – mówi Barbara Gwizdała, dyrektor SP 85.

W skład Rady Programowej Konkursu wchodzą: Sławina Kosmulska – córka Lecha Bądkowskiego, Miłosława Kosmulska – wnuczka Lecha Bądkowskiego, Piotr Kowalczuk – zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, prof. Edmund Wittbrodt – prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Barbara Gwizdała – dyrektor SP 85 w Gdańsku i Elżbieta Radomska – wicedyrektor SP 85.

Nagroda im. Lecha Bądkowskiego w maju

Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ustanowił Prezydent Miasta Gdańska w 2001 roku, by podkreślić rolę i wkład organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i rozwiązywaniu lokalnych problemów. Jest to forma docenienia społecznych działań gdańszczan zarówno w organizacjach pozarządowych, jak i indywidualnie oraz ich zaangażowania finansowego we wspieranie ważnych społecznie inicjatyw.

Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach:

1. Gdańska Organizacja Pozarządowa Roku

2. Gdański Darczyńca Roku

3. Gdański Społecznik Roku

Poza tym zostanie przyznane Wyróżnienie „Młodzieżowy Społecznik Roku” w kategorii „Gdański Społecznik Roku”. Trafi ono w ręce młodego człowieka (20 roku życia), który przyczynia się do rozwoju obywatelskości wśród młodzieży.

Kto może składać nominację?

Z wnioskiem o przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego w każdej z trzech kategorii mogą wystąpić instytucje, organizacje pozarządowe lub mieszkańcy Gdańska. Musi to być minimum 10 osób. Z kolei z wnioskiem o przyznanie wyróżnienia dla Młodzieżowego Społecznika Roku może wystąpić minimum 20 osób, mieszkańców Gdańska, do ukończenia przez nich 20 roku życia włącznie.

Jak składać wnioski?

Zgłoszenia należy kierować drogą elektroniczną na adres: michal.pielechowski@gdansk.gda.pl (wyłącznie wypełniony wniosek, zapisany w pliku otwartym, edytowalnym) oraz w formie pisemnej w zamkniętej kopercie z napisem „Nagroda im. L. Bądkowskiego w kategorii: Gdańska Organizacja Pozarządowa Roku/ Gdański Darczyńca Roku/ Gdański Społecznik Roku/ Młodzieżowy Społecznik Roku” - Wydział Rozwoju Społecznego, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku ul. Nowe Ogrody 8/12 - sala Obsługi Mieszkańców (stanowiska nr: 15, 16, 17) lub przesłać pocztą na adres:

Urząd Miejski w Gdańsku

ul. Nowe Ogrody 8/12

80-803 Gdańsk

Zgłoszenia należy dokonać do końca kwietnia. Formularze wniosków należy pobrać ze strony www.gdansk.pl (zakładka – organizacje pozarządowe – Nagroda im. Lecha Bądkowskiego).

Nagrody i wyróżnienia w kategoriach nie mogą ponownie otrzymać Ci laureaci, którzy otrzymali tę nagrodę lub wyróżnienia w ciągu ostatnich 5 lat.

Lista dotychczasowych laureatów znajduje się na stronie https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/Dotychczasowi-Laureaci-Nagrody-Prezydenta-Miasta-Gdanska-im-Lecha-Badkowskiego,a,68512 .

Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego pod nr Tel. 58 323 67 29 lub adresem: michal.pielechowski@gdansk.gda.pl.

Szczegóły znajdują się też na stronie https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/Rozpoczecie-procedury-skladania-wnioskow-o-przyznanie-Nagrody-Prezydenta-Miasta-Gdanska-im-Lecha-Badkowskiego-2017,a,96301 .

Lech Bądkowski urodził się w 1920 roku w Toruniu. Przed wojną zdążył ukończyć gimnazjum. W 1939 jako absolwent Brodnickiej Szkoły Podchorążych wziął czynny udział w walkach nad Bzurą. W 1945 roku ukazała się w Londynie broszura „Pomorska myśl polityczna”, która zawiera wiele przemyśleń programowych aktualnych do dziś. Po wojnie Bądkowski rozpoczął pracę, jako dziennikarz w „Dzienniku Bałtyckim”. Lech Bądkowski był nie tylko publicystą, ale też aktywnym organizatorem życia społecznego. W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem Klubu „Pomorania”. W sierpniu 1980 roku, jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach. Bądkowski był negocjatorem i sygnatariuszem porozumienia gdańskiego. Był pierwszym rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność.”

Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze
Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze