PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Dług nie taki straszny?

Dług nie taki straszny?
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca przede wszystkim młodzież i seniorów do udziału w spotkaniach edukujących prawnie, organizowanych w dzielnicach w październiku i listopadzie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Już w środę 17 października o godzinie 11.30, w Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” przy ul. Hożej 4 prawnik współpracujący z Ośrodkiem opowie osobom 60 plus m.in. o zasadach regulowania długów, możliwościach rozłożenia spłaty na raty czy wsparciu w sytuacji finansowego kryzysu. Podpowie też, jak mądrze gospodarować budżetem, by nie narażać się na ekonomiczne kłopoty. Spotkanie pt. „Dług nie taki straszny - o zasadach regulowania zobowiązań” jest otwarte dla sędziwych mieszkanek i mieszkańców. Wezmą w nim udział także podopieczni DPS „Ostoja”. Wpisuje się ono w obchody Gdańskich Dni Seniora, które trwają w mieście w październiku oraz w działania edukacyjne MOPR m.in. z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego osób starszych.

Z kolei w ramach edukacji dzieci i młodzieży także w środę 17 października, o godz. 11 uczniowie XXIV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wodnika 57 w Gdańsku Osowie spotkają się z prawnikiem współpracującym z Ośrodkiem, by dowiedzieć się o arkanach zawodu. Podczas warsztatu pt. „Prawnik czyli specyfika zawodu” gość opowie młodzieży m.in. czym zajmuje się adwokat, kurator, komornik czy radca prawny. Jakie cechy musi mieć osoba pełniąca takie obowiązki. Jak zostać prawnikiem. Organizacja spotkania wynika z działań gdańskiego MOPR, na rzecz edukacji dzieci i młodzieży o obowiązujących normach i zasadach prawnych.

- To bardzo cenne akcje, które służą podniesieniu świadomości prawnej gdańszczanek i gdańszczan – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. -  Taka edukacja jest szczególnie ważna dla młodzieży, która dopiero wejdzie w dorosłe życie. Dobrze, jeśli będzie miała jasne spojrzenie na rzeczywistość i na obowiązujące w życiu zasady etyczne, prawne. Młody człowiek jest wrażliwy, chłonie wiedzę. Pomóżmy mu zrozumieć meandry życia, także te prawne. Szczególnie teraz, gdy trzeba bronić Konstytucji i organów dbających o jej przestrzeganie. Na nowo musimy budować zaufanie do państwa prawa i wymierzanej w jego imieniu sprawiedliwości.    

 

Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku