PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Dear – czyli jak mówić o prywatności?

Dear – czyli jak mówić o prywatności?
Od 24 listopada do 31 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie można oglądać performatywną instalację „Dear” niemieckiego artysty Elmara Hessa. O godz. 18.00 odbędzie się wernisaż.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Niemiecki artysta Elmar Hess urodził się 1966 roku. Na co dzień mieszka i pracuje w Berlinie i Hamburgu. Tworzy przede wszystkim wielosalowe instalacje, w których elementy filmowe, dźwiękowe i fotograficzne zestawiane są konceptualnie z różnymi tematami społecznymi. W jego pracach napięcia i ograniczenia systemu stają się źródłem konfliktów interpersonalnych, w których Hess zrównuje okoliczności subiektywne ze współczesnymi wydarzeniami historycznymi.

Praca DEAR, którą od 24 listopada do 31 grudnia 2017 będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, to instalacja łącząca performans, film i muzykę. Panujący w pomieszczeniu półmrok otacza kobietę leżącą na metalowym podwyższeniu, które otaczają duże, podwieszone do sufitu ekrany z projekcjami. Gorączkowe ruchy aktorki zgrywają się z powolną oscylacją monitorów i zsynchronizowanymi z nią bitami.

Dear to praca pokazująca paradoks chronienia prywatności, który czasem może doprowadzić do jej eksponowania

Otoczenie sprawia wrażenie trójwymiarowego obrazu przedstawiającego z jednej strony samotność jako aspekt prywatności, który należy chronić, a z drugiej – pokazuje potencjalne nadużycia tych elementów ochronnych, przez które prywatność może zostać wyeksponowana. Prywatne staje się częścią publicznego i vice versa – relatywizuje to, co jednostkowe i osobiste, lub eksponuje domniemane odstępstwa od normy.

Elmar Hess latach 1989–1995 uczył się na Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie i Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu, a od 1998 do 2000 roku studiował film na Uniwersytecie w Hamburgu. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i grupowych, między innymi „German Open” w Kunstmuseum Wolfsburg, „Lost Paradise” w Kunstraum Wien i „Man Son” w Hamburger Kunsthalle, a jego ostatnie wystawy indywidualne to „La Mère perdue” w European Kunstforum Berlin i „Einen Frieden Später” w Kunsthalle Rostock.

Jego filmy pokazywane były na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, festiwalu filmowym w Oberhausem i w ramach dokumentalnej sekcji Festiwalu Filmowego w Cannes. Elmar Hess był stypendystą German Academy Rome, Villa Massimo oraz otrzymał grant ze Stiftung Kunstfonds.

Olga JankowskaCentrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"
Olga Jankowska - najnowsze