PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

„Ciąża bez alkoholu” w Gdańsku

„Ciąża bez alkoholu” w Gdańsku
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


31 marca Miasto Gdańsk brało czynny udział w uroczystym podsumowaniu ogólnopolskiej kampanii „Ciąża bez alkoholu”, którą zainicjowała rok temu - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tematem spotkania było podsumowanie dotychczasowego przebiegu kampanii oraz przedstawienie dalszych planów działań edukacyjnych i szkoleniowych. Podczas spotkania przedstawiono wyniki najnowszych, pierwszych w Polsce, badań pokazujących negatywne efekty działania alkoholu na mózg u dzieci z FAS ( Płodowy Zespół Alkoholowy). Na przykładzie konkretnego studium przypadku przedstawiono sytuację dzieci z FAS i potrzeby w obszarze diagnozowania i pracy z nimi.

Z analizy badanie przeprowadzonych w Gdańsku przez PBS w listopadzie 2005 roku wynika, że spośród 81,5% badanych kobiet, które były w ciąży, aż co piątej (19,5%) w czasie ciąży zdarzyło się pić jakiś napój alkoholowy. Ponad połowa tych kobiet (54,7%) twierdziła, że taka sytuacja miała miejsce kilka razy w okresie całej ciąży, a więcej niż jedna na trzy (39,4%) – że raz w tym okresie. Co piąta badana twierdziła, że w okresie, kiedy była w ciąży, zdarzyło się, że ktoś zachęcał ją do picia niewielkich ilości alkoholu, w celu poprawy własnego samopoczucia lub lepszego funkcjonowania organizmu.

Ponieważ każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko Miasto Gdańsk podjęło wiele działań edukacyjnych, informacyjnych promujących zachowanie abstynencji podczas ciąży. Przy realizacji tego zadania zaangażowanych było wiele placówek lecznictwa odwykowego, pomocy społecznej, środowisko medyczne i lokalne media.

PARPA skierowała list gratulacyjny i przekazała nagrody w formie najnowszych publikacji książkowych w zakresie problematyki alkoholowej.

W ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku w 2008 roku zaplanowano zadania, których celem jest zmniejszenie liczby gdańszczanek pijących w czasie ciąży i zwiększenie wiedzy na temat negatywnego wpływu alkoholu na płód. Cząsteczki etanolu zawartego w alkoholu bez problemu przenikają przez łożysko i jeśli kobieta pije alkohol to dziecko pije razem z nią.