PORTAL MIASTA GDAŃSKA

"Polsko-Rosyjska Wymiana Dobrych Praktyk. UEFA Euro 2012 – FIFA Word Cup 2018"

"Polsko-Rosyjska Wymiana Dobrych Praktyk. UEFA Euro 2012 – FIFA Word Cup 2018"
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dzielimy się wiedzą po Euro 2012

W Gdańsku zakończyły się 3 dniowe warsztaty poświęcone organizacji dużych imprez sportowych. Bazą do wymiany doświadczeń było naturalnie UEFA Euro 2012, a goście z Kaliningradu, St Petersburga i Moskwy dosłownie „zasypywali” prelegentów pytaniami.

10 osobowa grupa rozpoczęła ambitny program warsztatów od zapoznania się z funkcjonowaniem portu lotniczego w Gdańsku, zwłaszcza podczas imprezy w czerwcu zeszłego roku. Wyczerpująca prezentacja trwała około pół godziny, jednak sesja pytań i dyskusja, które po niej nastąpiły - blisko trzy razy dłużej!

Podobnie było podczas innych prezentacji. Poświęcono je wszystkim, podstawowym elementom przygotowania i funkcjonowania Gdańska podczas dużej imprezy sportowej.

W programie nie mogło więc zabraknąć kwestii bezpieczeństwa, transportu, organizacji wolontariatu, komunikacji miejskiej, promocji, zarządzania stadionem, czy zakwaterowania.

Co ciekawe, za każdym razem goście brali bardzo aktywny udział w dyskusji. Naturalnie, każde miasto ma nieco inną specyfiką i swój własny charakter, jednak pewne elementy organizacji pozostają niezmienne i to one najbardziej interesowały gości.

„Faktycznie nie spodziewaliśmy się, że goście będą mieli aż tyle pytań, jednak bardzo nas to cieszy. To dobitnie pokazuje, że takie warsztaty mają sens i jest potrzeba ich organizowania. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że w listopadzie należy powtórzyć tę inicjatywę, ale w jeszcze bardziej rozbudowanej formie” komentował na gorąco warsztaty, Z-ca Kancelarii Prezydenta Gdańska a jednocześnie szef Referatu Spraw Zagranicznych, Maciej Buczkowski.

Wiedzą to również sami goście. Andrey Kozlovskiy z Lokalnego Komitetu Organizacyjnego w Kaliningradzie podkreślał: „5 lat, które pozostały do Mistrzostw, wcale nie jest odległą perspektywą, co zresztą zaznaczają nasi gospodarze, tu w Gdańsku. Chcemy się dobrze przygotować i wiemy, że przed nami wiele pracy. Tym chętniej sięgamy po doświadczenia Gdańska. To miasto nie tylko położone blisko Kaliningradu, ale także miejsce, w którym organizację turnieju oceniono najwyżej”.

W planie warsztatów nie mogło zabraknąć uważanego na najpiękniejszy w Polsce, stadionu PGE Arena, który zrobił na gościach ogromne wrażenie, podobnie jak jedna z sesji przeprowadzona w nowoczesnych wnętrzach Międzynarodowych Targów Gdańskich – Amber Expo.

Celem organizatorów było przekazanie wiedzy, która w Gdańsku pozwoliła z sukcesem przeprowadzić trzecią, największą imprezę sportową świata i ten cel został osiągnięty.

Gdańsk, jako najbardziej aktywne miasto dzielące się doświadczeniami spośród wszystkich organizatorów zeszłorocznych mistrzostw, realizuje także w ten sposób projekt wzajemnego zacieśniania relacji i nawiązywania stałej współpracy z miastami rosyjskimi, szczególnie z sąsiednim Kaliningradem.

Kolejne spotkanie, w jeszcze szerszym gronie, zaplanowano w naszym mieście pod koniec listopada. Tym razem uczestnikami będą przedstawiciele wszystkich rosyjskich regionów, na terenie których dojdzie do rozegrania meczów Mundialu w 2018.

Warto zaznaczyć, że warsztaty odbyły się w ramach inicjatywy „Polsko-Rosyjska Wymiana Dobrych Praktyk. UEFA Euro 2012 – FIFA Word Cup 2018”, przy pomocy i zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparcia finansowemu związanemu z konkursem: „Wsparcie obywatelskiego i samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2013”.