PORTAL MIASTA GDAŃSKA

HanseartWorks

HanseartWorks
HanseartWorks
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Projekt HanseARTworks


28 Miedz. Zjazd Hanzy w Salzwedel
5-8 czerwca 2008 roku

PROJEKT HANSE  ART. WORKS- w ramach Hanzy  prowadzony jest projekt  współpracy i promocji  artystów z Miast Hanzeatyckich. W tym roku w Salzwedel  37 artystów z 34 miast hanzeatyckich  zaprezentowało swoje prace  na wystawie w starym spichlerzu, idealnym  Forum  do interaktywnego spotkania ze współczesną  sztuką.  Gdańsk reprezentował p. Robert Kaja, artysta rzeźbiarz  z Akademii Sztuk Pięknych, prowadzący również projekty w Centrum Sztuki Współczesnej ?Łaźnia?.

Otwarcie wystawy odbyło się w dniu 4 czerwca  2008 roku z udziałem wielu delegacji z miast hanzeatyckich i  mediów. Wystawa była  prezentowana  w Salzwedel do 30 lipca 2008. Został  również opracowany i wydany katalog  wystawy, gdzie uwzględnione były prace gdańskiego artysty.

30 Międzynarodowy  Zjazd Hanzy w Parnu
24-27 czerwca 2010 

Projekt HanseARTworks  -w Parnu 21 artystów  z Miast Hanzeatyckich  przyjechało z  ?zapakowaną walizką?.  Z tych  ?walizek?  powstała   bardzo interesująca wystawa ? Walizka podróżującego Hanzeaty 2010?.  W tym projekcie zostały zaprezentowane  różnorodne techniki  artystyczne : malarstwo, grafika, audio- i wideo-instalacje. Gdańsk reprezentował  artysta Marcin Grzęda.  Uroczyste  otwarcie  wystawy odbyło się 24 czerwca 2010.

Wystawa była prezentowana w Bibliotece w Parnu  w terminie od 24 czerwca do 24 lipca 2010 roku. Wydany został katalog wystawy w kilku tysiącach egzemplarzy i rozdany podczas Zjazdu oraz rozesłany do miast hanzeatyckich.

31 Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Kownie

19-21 maja 2011 

W ramach projektu HanseARTworks w Kownie odbyła się  prezentacja artystów 17 artystów  z 17  miast hanzeatyckich z 6 krajów Europy. Uczestniczyli oni w  2-tygodniowych warsztatach, których efektem była  wystawa otwarta podczas Zjazdu w Kownie w dniu 19 maja 2011. Gdansk reprezentował młody artysta rzeźbiarz Stanisław Nowodworski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa będzie prezentowana w Kownie przez kilka miesięcy. Młodzi artyści bardzo zadowoleni byli z takiej formy pracy i mieli okazję do wspólnej integracji i wymiany doświadczeń. 

Słowa od artysty Stanisława Nowodworskiego:

?Plener w Kownie był bardzo udany, pomimo małego wypadku ze szlifierką udało się skończyć rzeźbę na czas. w plenerze brali udział artyści z Niemiec, Rosji, Holandii, Francji, Litwy, Łotwy i polski. Byłem najmłodszym uczestnikiem pleneru, większość artystów była 2 lub 3 razy starsza ode mnie. Organizacja przedsięwzięcia była bardzo dobra, oczywiście trzeba było trochę poczekać na materiały, zorganizowanie 5m pniaka dębu to nie taka prosta sprawa. miałem też okazje testować nową piłę husquarny, niema jeszcze takich w sklepach, śmiałem się, że testują ją na artystach. Oprócz pracy mieliśmy tez zapewnione rozrywki takie jak wycieczka na górę krzyży, czy wspólne kolacje. nawiązałem dobry kontakt z rzeźbiarzem z Lubeki, planuję go ściągnąć na warsztaty odlewnicze na gdańskiej ASP. Cieszę się bardzo ze mogłem wziąć udział w tym plenerze!?

 

Projekt HanseARTworks-w Lueneburgu-2012

W ramach projektu odbędzie  się prezentacja artystów z miast hanzeatyckich. Tematem tegorocznych prac ma być ? Formen- Gesicht-Gestaltung?.

Wystawa będzie pokazana w Lueneburgu w teminie  od 28 czerwca do  28 lipca 2012.

Miasto Lueneburg  pokrywa koszty organizacji wystawy na miejscu, dokumentacji i wydanie katalogu, zorganizowanie wernisażu i programu spotkań dla artystów z miast hanzeatyckich i Lueneburga. Obrazy do powieszenia na ścianie mogą być wielkości ca 80cmx80cm.  Prace należy dostarczyć do Lueneburga do 22 czerwca 2012. Do połowy kwietnia należy dostarczyć materiał zdjęciowy do produkcji katalogu.

Projekt HanseARTworks w Herfordzie/Niemcy 2013

Projekt HanseARTworks w Lubece/Niemcy     2014

Gdańsk reprezentował Artysta Mateusz Pęk.

Artysta Mateusz Pęk zaprezentował swoje prace w Centrum Kultury Św. Anny w ramach projektu HanseVideoArtWorks dotyczącego integracji i promocji artystów z miast hanzeatyckich. Wystawa ta prezentowana będzie w Lubece do końca Czerwca 2014 roku. Stworzona została sieć kontaktów: Sztuka i Kultura z Miast Hanzeatyckich. Wszystkie miasta zaproszone są do współpracy w ramach tej sieci: www.netzwerk-hansekultur.de.

Projekt HanseArtworks w Viljandi/Estonia     2015

Projekt HanseARTworks w Bergen/Nowegia   2016

Do projektu HanseArtWorks w Bergen zgłoszony został Filip Ignatowicz – multidyscyplinarny twórca, który pomimo młodego wieku, ma na koncie wiele sukcesów artystycznych. Ignatowicz dotarł do Bergen 7 czerwca samochodem dostawczym wraz ze swoim dziełem – instalacją pt.: sel(l)f export. Instalacja umieszczona została w Ratuszu miasta – jednej z trzech głównych lokalizacji wystawienniczych zaaranżowanych na potrzeby projektu.

Praca Filipa wyróżniała się na tle innych, ponieważ była ściśle związana z zagadnieniem narzuconym w tegorocznym projekcie: europaleta, sprzedaż, transport. Podczas dni spędzonych w Bergen wspólnie z innymi artystami oraz kuratorami wystawy, Filip nawiązał liczne kontakty i otrzymał propozycje współpracy z Estonii (Viljandi) i Niemiec. 11 czerwca w galerii S12 odbyły się autoprezentacje twórczości piątki wybranych twórców, m.in. Filipa Ignatowicza. Celem prezentacji było zapoznanie zainteresowanych z całością twórczości artystów i ich dotychczasowym dorobkiem. Filip Ignatowicz, jako jedyny z piątki, przygotował się do autoprezentacji profesjonalnie.

Projekt HanseARTworks w Kampen/Holandia 2017

Projekt HanseARTworks w Rostoku 2018