PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Żeglarstwo: mistrzostwa po raz piąty w Gdańsku

A
A

W czwartek, 17 września, w Górkach Zachodnich w Gdańsku rozpoczynają się mistrzostwa Polski seniorów w żeglarstwie.

- To już piąty kolejny raz, kiedy organizujemy w Gdańsku mistrzostwa Polski – mówi wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. sportu Tomasz Chamera. - To bardzo dobra lokalizacja, zarówno pod względem infrastruktury jak i warunków do sportowej rywalizacji. Akwen jest niezwykle wymagający, jednak jego usytuowanie stwarza dodatkowe możliwości - nominalnie stanowi cześć Zatoki Gdańskiej, ale jest to już właściwie otwarte morze, bowiem nie ogranicza go Półwysep Helski. Gdyby wiało za mocno, zawsze możemy przenieść wyścigi na spokojniejsze wody rozlewiska Wisły Śmiałej, gdzie zawodnicy doskonale są widoczni z brzegu.

Na starcie zabraknie jedynie przedstawicieli klasy 49er, którzy swoje mistrzostwa rozegrali pod koniec lipca w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015 – triumfował wówczas duet AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. W Gdańsku komplet medali rozdany zostanie w klasach: RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard i Laser Radial, Finn oraz 470 kobiet i mężczyzn.

- W zawodach powinna wziąć udział cała krajowa czołówka. Spodziewamy się, że kadrowicze, co jest ich sportowym obowiązkiem, potwierdzą swoją supremację, ale liczymy, że inni zawodnicy tanio skóry nie sprzedadzą i zmuszą ich do maksymalnego wysiłku. Tak było chociażby rok temu, kiedy w klasach Laser Radial i Laser Standard srebrne medale zdobyli nominalni amatorzy, Katarzyna Deberny i Maciej Grabowski. Mamy też nadzieję, że do walki o medale włączą się juniorzy w klasach RS:X oraz Laser Radial - dodaje wiceprezes Chamera.

W każdej klasie rozegranych zostanie 10 wyścigów, łącznie z medalowym, w którym weźmie udział 10 najlepszych uczestników. Medalowe wyścigi (odbędą się na Wiśle Śmiałej) zaplanowano jednak tylko w klasach, w których będzie rywalizować co najmniej 10 jednostek. Wyścigi rozpoczynają się codziennie o godz. 11.00, ceremonię medalową zaplanowano na niedzielę, 20 września, o godz. 16.30.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku, Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i AZS Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego Gdańsk.

W poszczególnych klasach tytułów bronią:

RS:X - Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Finn - Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski)

Laser Radial - Anna Weinzieher (AZS Uniwersytet Warszawski)

Laser Standard - Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin)

470 - Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin) oraz Karol Jączkowski i Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk)

Jarosław Debert