PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W sobotę w Gdańsku Jabłoński walczy o Rio

A
A

W sobotę, 28 marca, o godz. 20.00, w ramach ligi World Series of Boxing odbędzie się mecz Rafako Hussars (Polska) – Azerbaijan Baku Fires, którego stawką będzie kwalifikacja olimpijska dla Tomasza Jabłońskiego, pięściarza SAKO Gdańsk. Spotkanie odbędzie się w gdańskiej hali AWFiS przy ul. Kazimierza Górskiego 1.

World Series of Boxing to międzynarodowa liga bokserska, organizowana przez Międzynarodową Federację Boksu Amatorskiego (AIBA). W odróżnieniu od klasycznych przepisów boksu amatorskiego, zawodnicy biorący udział w WSB występują bez koszulek i kasków. Walki – pięć 3-minutowych rund - oceniane są przez trzech sędziów na punkty (runda kończy się wynikiem np. 10-9), a nie poprzez naciskanie przycisków, kiedy wydaje im się, że jeden pięściarz trafił drugiego. Zawodnicy występujący w WSB zachowują status amatorski i poprzez tę ligę kwalifikują się na igrzyska olimpijskie.

W tym sezonie w WSB występuje 16 zespołów, podzielonych na dwie 8-zespołowe grupy. Jeden kraj może wystawić jedną drużynę. Każdy spotyka się z każdym dwukrotnie. Podczas jednego meczu odbywa się pięć walk (wszystkich wag jest dziesięć), więc każdy pięściarz toczy maksymalnie w sezonie 7 pojedynków. Polskę reprezentują Rafako Hussars, a najważniejszym zawodnikiem jest gdańszczanin Tomasz Jabłoński (waga średnia - 75 kg).

Prezes wielki optymista

W pierwszych czterech walkach Jabłoński szedł jak burza, wszystkie wygrał. Piątą przegrał, na punkty 1:2, na wyjeździe z Kazachem Meirim Nursułtanowem. - Przepraszam za to wszystkich moich kibiców. Za bardzo chciałem wygrać, przez co nie mogłem złapać odpowiedniego rytmu. Pocieszające jest, że ta minimalna przegrana daje mi jeden punkt, bardzo ważny w rankingu do igrzysk – powiedział gdańszczanin.

Po pięciu meczach Jabłoński jest liderem w klasyfikacji pięściarzy w kategorii 75 kg. Czołówka wygląda następująco:

 1. Tomasz Jabłoński (Rafako Hussars Poland)  21 pkt   4-1 (zw. i por.)
 2. Arlen Cardona (Cuba Domadores)               20         4-1
 3. Hurshidbek Normatow (Uzbekistan)              20        4-0
 4. Meirim Nursułtanow (Astana Kazachstan)       19        4-0

W tej wadze kwalifikację na igrzyska do Rio de Janeiro wywalczy dwóch najlepszych w WSB. Jeśli Polak wygra pozostałe dwa pojedynki, wtedy pojedzie do Rio bez względu na wyniki rywali. Jeśli przegra jedną z walk, wtedy będzie się liczyć to, co osiągną inni.

- Jestem przekonany, że Tomek zapewni sobie kwalifikację do Rio – mówi www.gdansk.pl Marek Chrobak, prezes i trener klubu SAKO Gdańsk. – Jest najlepszy w tej wadze, poza tym ostatnie dwa pojedynki stoczy w kraju. W sobotę w Gdańsku Hussars walczą z klubem z Azerbejdżanu, który dotąd wystawiał dwóch pięściarzy w wadze 75 kg. Obaj nie są orłami, pierwszy dwie walki wygrał i jedną przegrał, drugi ma na koncie po jednym zwycięstwie i porażce. Jeśli Jabłoński wygra, wtedy o wszystkim będzie decydować jego walka z Amerykaninem Campbellem podczas meczu z USA Knockouts, 18 kwietnia w Szczecinie. Campbell z pięciu walk wygrał trzy. Przegrał m.in. z Włochem, którego Tomek wcześniej dość łatwo pokonał. Jestem wielkim optymistą – kończy Chrobak.

Husaria bez skrzydeł

O wiele gorzej niż Jabłońskiemu, idzie jego kolegom z drużyny. Ostatnio przegrali w San Luis z najsłabszymi w grupie Condors Argentina 2:3. Łącznie, z dziesięciu spotkań tego sezonu WSB, Husarzy wygrali dwa, a przegrali osiem (w tym sześć razy po 2:3). Podopieczni trenera Zbigniewa Rauby nie mają szans na awans do ćwierćfinału.

Oprócz losów Tomasza Jabłońskiego, ważne podczas  sobotniego meczu z Baku Fires będzie również to, jak spiszą się dwaj inni Husarzy: Brytyjczyk Steven Donnelly (waga 69 kg) oraz Igor Jakubowski (91 kg). Obaj zachowali szanse zdobycia kwalifikacji na igrzyska, choć są one o wiele mniejsze niż gdańszczanina.

Tabela grupy B po dziesięciu meczach:

 1. Astana Arlans Kazakhstan       30
 2. Azerbaijan Baku Fires             20
 3. USA Knockouts                      18
 4. Italia Thunder                       17
 5. Puerto Rico Hurricanes            17
 6. Caciquez Wenezuela              14
 7. Rafako Hussars Poland           11
 8. Argentina Condors                   3

Krzysztof Guzowski