PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

W niedzielę w Gdańsku startuje Tour de Pologne

W niedzielę, 3 sierpnia, z Placu Solidarności w Gdańsku wystartuje 71. Tour de Pologne, największy w Polsce wyścig kolarski. Honorowym patronem startu i otwarcia został Lech Wałęsa.

A
A

W niedzielę, 3 sierpnia, z Placu Solidarności w Gdańsku wystartuje 71. Tour de Pologne, największy w Polsce wyścig kolarski. Honorowym patronem startu i otwarcia został Lech Wałęsa.

- W tym roku mija 25 lat od wolnych wyborów 4 czerwca i wyścig włącza się w obchody tej wyjątkowej rocznicy. Wcześniej przypominaliśmy Powstanie Warszawskie, promowaliśmy Rok Chopinowski, podążaliśmy szlakiem Jana Pawła II. Teraz chcemy przypomnieć, że to pracownicy Stoczni Gdańskiej dali początek zmianom ustroju społeczno-politycznego w naszym kraju – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Ostatnio Gdańsk był miastem etapowym Tour de Pologne w 2007 roku, ale wtedy wyścig miał o wiele niższą rangę. Dziś należy on do czternastu najważniejszych wyścigów wieloetapowych na świecie.

Uroczystego otwarcia o godz. 12.40 dokonają Lech Wałęsa i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Start honorowy nastąpi o godz. 13.00 spod historycznej Bramy 2, sygnał da Lech Wałęsa. 20 minut później, na Trakcie Świętego Wojciecha, nastąpi start ostry wyścigu. Kolarze przejadą przez Pruszcz Gdański w kierunku Bydgoszczy. Pierwszy etap Tour de Pologne zakończy się w Bydgoszczy ok. godz. 18.45.

Ograniczenia w ruchu kołowym i zmiany w rozkładach jazdy autobusów w Gdańsku

Od godz. 8.00 do godz. 14.00 zamknięte dla ruchu ogólnego będą ulice Jana z Kolna oraz Wały Piastowskie. Szczegółową mapkę ograniczeń przedstawiamy pod tekstem.

Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że z powodu zamknięcia ulic Jana z Kolna i Wały Piastowskie, od rana do godz. 14.00, kursy linii autobusowych 151 i 154 zostaną skrócone do Dworca Głównego. Tym samym zawieszone będzie funkcjonowanie pary przystanków „Wały Piastowskie” [1009] i [1000].

Od rana do godz. 14.00, autobusy linii 100 będą funkcjonować na skróconej trasie: Dworzec Główny – Katarzynki – Heweliusza - Dworzec Główny. Zawieszone będzie funkcjonowanie przystanków „Aksamitna” [1001] i „Wały Piastowskie” [1009].

Wystąpią utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w centrum miasta, od godz. 13.00 do ok. godz. 14.00, podczas przejazdu wyścigu.

1251 km, 18 zawodowych ekip

Kolarze pokonają łącznie 1251 kilometrów. Wystartuje 18 zawodowych grup oraz trzy ekipy z dzikimi kartami – Rusvelo, CCC Polsat Polkowice oraz reprezentacja Polski.

Na starcie pojawi się wiele gwiazd światowego kolarstwa. Będą zwycięzca sprzed roku Pieter Weening (Orica-Green EDGE) oraz triumfator sprzed dwóch lat Moreno Moser (Cannondale). Na liście znaleźli się także, m.in. mocny w tym roku Fabio Aru (Astana), Enrico Gasparotto (Astana), Edvald Boasson Hagen (Sky Procycling), Ryder Hesjedal i Tyler Farrar (Garmin Sharp), Damiano Cunego (Lampre-Merida), Thor Hushovd (BMC Racing Team).

Polscy kibice mają jednak swojego zdecydowanego faworyta – jest nim Rafał Majka z grupy Tinkoff-Saxo, zwycięzca dwóch etapów i klasyfikacji górskiej Tour de France, który zakończył się w ostatnią niedzielę w Paryżu. Majka swoją jazdą w Alpach i Pirenejach zrobił furorę. Po wyścigu był bardzo zmęczony i zastanawiano się, czy wystartuje w Polsce. – Ja nie miałem nigdy wątpliwości. Chcę wystartować w Tour de Pologne i to nie tylko po to, żeby się przejechać. Postaram się wygrać – powiedział Majka na środowej konferencji prasowej. Nagrodą główną w klasyfikacji generalnej jest Fiat 500L Trekking.

Nie zobaczymy natomiast w wyścigu drugiego najlepszego polskiego kolarza, Michała Kwiatkowskiego z Omega Pharma – Quick-Step, który postanowił odpocząć po męczącej pierwszej części sezonu.

Cztery pierwsze etapy wiodą po płaskich drogach. Losy wyścigu powinny rozstrzygnąć się w czwartek, 7 sierpnia, na etapie z Zakopanego do Strbskiego Plesa oraz w piątek, w okolicach Bukowiny Tatrzańskiej, ze słynnym podjazdem „Ściana BUKOVINA”. Wyścig zakończy się w sobotę, 9 sierpnia, w Krakowie.

Krzysztof Guzowski