PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uniwersjada: medale gdańskich judoczek i florecistek

Na Uniwersjadzie rozgrywanej w rosyjskim Kazaniu, drużyna polskich judoczek, złożona w większości z gdańskich zawodniczek, zdobyła srebrne medale. Florecistki (trzy z czterech zawodniczek to gdańszczanki), przywiozą brązowe krążki.

A
A

Na Uniwersjadzie rozgrywanej w rosyjskim Kazaniu, drużyna polskich judoczek, złożona w większości z gdańskich zawodniczek, zdobyła srebrne medale. Florecistki (trzy z czterech zawodniczek to gdańszczanki), przywiozą brązowe krążki.

W siedmioosobowej reprezentacji judoczek walczyło 5 gdańszczanek: Katarzyna Furmanek - 78 kg, Joanna Jaworska – ponad 78 kg (obie AWFiS Gdańsk/AZS AWFiS), Halima Mohamed-Seghir (Politechnika Gdańska/SGKS Wybrzeże) – 63 kg, Zuzanna Pawlikowska (AWFiS Gdańsk/AZS AWFiS) – 52 kg i Karolina Tałach (AWFiS Gdańsk/SGKS Wybrzeże) – 70 kg. Ich koleżankami były: Ewa Konieczny (Wyższa Szkoła Bankowa Poznań/GKS Czarni Bytom) – 48 kg i Agata Perenc (Śląski Uniwersytet Medyczny Katowice/Polonia Rybnik) – 57 kg.

W pierwszej rundzie przeciwnik był łatwy – Tajpej został rozbity 5:0. W ćwierćfinale Polki wygrały z Egiptem 4:1, a w półfinale mocną drużynę rosyjską 3:2. Decydujący punkt zdobyła Furmanek.

W finale polskie studentki zmierzyły się z zawodniczkami z Korei Południowej. Po dwóch wygranych walkach przez Zuzannę Pawlikowską i Agatę Perenc, przyszły, niestety, trzy porażki: Halimy Mohamed-Seghir, Karoliny Tałach i Katarzyny Furmanek. Koreanki wygrały 3:2.

Judokom, z Jakubem Zarzecznym (AWFiS Gdańsk/SGKS Wybrzeże) – 90 kg i Tomaszem Domańskim (AWFiS Gdańsk/AZS AWFiS) – 100 kg na drodze do medalu też stanęli Koreańczycy. Po pokonaniu Francji 3:2 i w ćwierćfinale Kazachstanu 4:1, polscy studenci przegrali z Koreą Płd 1:4. W meczu o brązowy medal Polacy byli gorsi od Węgrów 2:3.

Florecistki, występujące w składzie: Marta Łyczbińska, Emilia Rygielska (obie AWFiS Gdańsk/AZS AWFiS), Monika Paliszewska (Uniwersytet Gdański/AZS AWFiS) i Martyna Synoradzka (Uniwersytet Przyrodniczy Poznań/AZS AWF), rozpoczęły występy od rozbicia USA 45:19.

W półfinale trafiły na faworytki Rosjanki, występujące w bardzo mocnym składzie: Korobiejnikowa, Dierigłazowa, Biriukowa. Nasze studentki przegrywały 2:5, 4:10, 8:15 i 12:20. Na chwilę wiarę w zwycięstwo przywróciła Marta Łyczbińska, która wyciągnęła wynik z 16:30 na 28:33! Rosjanki ostatecznie wygrały 45:30.

O trzecie miejsce Polki biły się z Chinkami. Po dwóch walkach było 6:8, ale znów doskonale spisała się Łyczbińska. Wyprowadziła drużynę na prowadzenie 13:10, którego nasza drużyna nie oddała do końca. Po kolejnej pokazówce Łyczbińskiej prowadziliśmy 36:30. Wtedy na planszę wyszła Synoradzka. Było już 41:35 i do końca pojedynku niespełna półtorej minuty, kiedy poznańska zawodniczka zgłosiła problem z dłonią trzymającą broń. Po otrzymaniu pomocy medycznej walczyła dalej i doprowadziła do wygranej 45:40.

k.g.