PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siatkówka: Troy przedłużył umowę z LOTOSEM Treflem

A
A

Murphy Troy przedłużył o rok kontrakt z klubem wicemistrzów Polski. Amerykanin jest kolejną ważną postacią, po Andrei Anastasim i Mateuszu Mice, związaną LOTOSEM Treflem, która zagra w gdańskim klubie w sezonie 2015/16.

Troy mierzy 204 cm i 31 maja skończy 26 lat. Urodził się w St. Louis. Zanim trafił do Europy, był wyróżniającym się zawodnikiem drużyny Uniwersytetu Południowej Kalifornii, ustanawiając niepobite do dziś rekordy w liczbie skutecznych ataków w sezonie i liczbie meczów, w których zdobył przynajmniej 20 punktów.

x

Fot. LOTOS Trefl Gdańsk

W 2011 roku przeniósł się do włoskiej Serie A, gdzie przez dwa sezony występował w Andreoli Latina, a kolejny rok spędził we francuskim Saint-Nazaire Volley-Ball Atlantique. Amerykanin uplasował się w piątce najlepiej punktujących graczy w sezonie, zaś pod względem zdobytych punktów na rozegrany set okazał się najlepszym graczem Ligue A. Przed rokiem przeniósł się do LOTOSU Trefla i z miejsca stał się rewelacją PlusLigi.  

- Zdecydowałem się zostać w Gdańsku, bo jest tu cudowny klimat do siatkówki. Mogę pracować ze znakomitym szkoleniowcem i grać z zespołem fantastycznych ludzi. Razem stworzyliśmy zgraną grupę, która dzięki ciężkiej pracy stała się drugą najlepszą drużyną w Polsce. Mieszkamy w pięknym mieście, trenujemy i gramy w niesamowitej Ergo Arenie. To stwarza fantastyczne warunki do gry o najwyższe cele i do dalszego siatkarskiego rozwoju – powiedział Troy.

Amerykanin w zakończonym sezonie był najlepiej punktującym graczem nie tylko w zespole LOTOSU Trefla, ale w całej PlusLidze. W 35 meczach zdobył 586 punktów. Okazał się też najlepiej atakującym i jednym z najlepiej zagrywających siatkarzy. Ośmiokrotnie był wybierany najlepszym graczem meczu i w wielu spotkaniach przechylał szalę zwycięstwa na korzyść żółto-czarnych.

- Bardzo zależało mi na pozyskaniu Murphy’ego przed rokiem. W trakcie tego sezonu dodatkowo niesamowicie się rozwinął i jestem przekonany, że stale będzie podnosił swój poziom. Bardzo się cieszę, że będę mógł z nim pracować przez kolejny rok. Zawodnik ten będzie w przyszłym sezonie dodatkowo zmotywowany, by swoją dobrą grą wywalczyć sobie miejsce w składzie reprezentacji USA na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro – powiedział Andrea Anastasi, trener LOTOSU Trefla.

Troy od 2010 roku jest powoływany do kadry USA. Rozegrał w niej dotychczas 48 meczów. Sięgał po złote i srebrne medale Pucharu Panamerykańskiego, złoto mistrzostw Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów oraz piąte miejsce Pucharu Wielkich Mistrzów. W tym roku znów znalazł się w kadrze narodowej i od poniedziałku przebywa na zgrupowaniu. Już za dwa tygodnie wystąpi w eliminacjach mistrzostw świata strefy NORCECA. Później zagra w Lidze Światowej, gdzie może wystąpić w meczach przeciwko reprezentacji Polski.

Michał Rudnicki