PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siatkówka: Mika wraca do Gdańska

Mateusz Mika, reprezentant Polski grający na pozycji przyjmującego, rewelacja tegorocznych rozgrywek Ligi Światowej, w nowym sezonie będzie występować w Lotosie Treflu. Wraca do Gdańska po rocznej przerwie.

A
A

Mateusz Mika, reprezentant Polski grający na pozycji przyjmującego, rewelacja tegorocznych rozgrywek Ligi Światowej, w nowym sezonie będzie występować w Lotosie Treflu. Wraca do Gdańska po rocznej przerwie. 

Ma 23 lata i 206 cm wzrostu. Karierę rozpoczynał w Kętach, skąd przeniósł się do SMS Spała. W 2009 roku związał się z Asseco Resovią, z którą wywalczył kolejno dwa brązowe i złoty medal PlusLigi. Po zdobyciu tytułu mistrzowskiego został wypożyczony do Lotosu Trefla.

W Gdańsku był podstawowym przyjmującym i jednym z najrówniej grających siatkarzy żółto-czarnych, którzy w sezonie 2012/2013 wywalczyli awans do fazy play-off krajowych rozgrywek. Kolejny sezon spędził we francuskim Montpellier. W każdym meczu zdobywał średnio 12,7 punktu.

Oprócz sukcesów klubowych, Mika ma na swoim koncie również srebrny medal mistrzostw Europy kadetów z 2007 roku i brąz mistrzostw Europy seniorów, zdobyty w 2011 roku pod wodzą Andrei Anastasiego, ówczesnego selekcjonera kadry, a obecnie trenera Lotosu Trefla.

- Z Mateuszem pracowałem wielokrotnie podczas zgrupowań reprezentacji Polski i bardzo dobrze go znam. Dzięki wyjazdowi z kraju, uczynił ważny krok w swojej karierze i stał się jeszcze lepszym, bardziej odpowiedzialnym graczem. Przed tym sezonem miał oferty z innych klubów, ale zdecydował się na występy w Gdańsku, bo tu może stać się naprawdę ważnym zawodnikiem, decydującym o obliczu zespołu – przekonuje Anastasi.

Jego dobrą postawę w lidze francuskiej docenił Stephane Antiga, selekcjoner reprezentacji Polski i powołał go do kadry. Miejsce w podstawowej szóstce nowy gracz Lotosu Trefla Mika wywalczył sobie podczas kwalifikacji do mistrzostw Europy. W Lidze Światowej wystąpił w sześciu spotkaniach przeciwko czołowym drużynom świata – Brazylii i Włochom. Średnio w każdym meczu zdobywał ponad 12 punktów, a w niedzielnym pojedynku przeciwko Włochom, wygranym przez biało-czerwonych 3:1, zapisał na swoim koncie aż 21 punktów – najwięcej z całej drużyny.

Obecnie Mika zajmuje trzecie miejsca w klasyfikacjach najlepiej przyjmujących i najskuteczniej atakujących graczy w rozgrywkach Ligi Światowej.

- Zdecydowałem się na powrót do Lotosu Trefla, bo to klub z dużym potencjałem i możliwościami, które pozwalają zbudować tu ciekawą drużynę. Dużym plusem jest również osoba trenera Anastasiego. Wierzę, że razem możemy powalczyć w Gdańsku o dobry wynik – powiedział Mika, który podpisał roczny kontrakt.

l.t.g.

Mika