PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siatkówka: Lotos Trefl na zakupach

Lechia sprowadziła 12 nowych piłkarzy. Siatkarski Lotos Trefl idzie jej śladem: dotąd podpisał umowy z sześcioma nowymi zawodnikami, a to zapewne nie koniec zakupów, ponieważ nowe rozgrywki PlusLigi zaczynają się dopiero w październiku.

A
A

Lechia sprowadziła 12 nowych piłkarzy. Siatkarski Lotos Trefl idzie jej śladem: dotąd podpisał umowy z sześcioma nowymi zawodnikami, a to zapewne nie koniec zakupów, ponieważ nowe rozgrywki PlusLigi zaczynają się dopiero w październiku.

Ostatni sezon zakończył się katastrofą – drużyna nie awansowała do ośmiodrużynowego play-off. Kierownictwo klubu zdecydowało się na rezygnację z usług trenera, Radosława Panasa, a także najważniejszych siatkarzy: Jakuba Jarosza, Grzegorza Łomacza, Wojciecha Żalińskiego, Macieja Zajdera i Pawła Ruska.

Trenerem został doskonale w Polsce znany Włoch Andrea Anastasi, który z reprezentacją odniósł wiele sukcesów, a potem poniósł dwie klęski: na igrzyskach w Londynie i mistrzostwach Europy w Polsce i Danii. Spodobało mu się w Polsce i być może dlatego odrzucił propozycję pracy z reprezentacją Iranu. Czekał na ofertę pracy nad Wisłą i się doczekał: Lotos Trefl był najszybszy i najbardziej konkretny.

Kogo Anastasi chciał w drużynie? Jako rozgrywającego polecił swojego rodaka Marco Falaschiego, którego nie traci z oczu trener reprezentacji Włoch Mauro Berruto. Falaschi w ubiegłych latach rozegrał w kadrze kilkadziesiąt meczów (głównie jako zmiennik) i dzięki dobrej grze w Gdańsku chce do niej wrócić.

Drugim najważniejszym zakupem wydaje się ponowne sprowadzenie przyjmującego Mateusza Miki, który przez rok gry w lidze francuskiej bardzo polepszył swój warsztat pracy, co zaowocowało powołaniem do reprezentacji i świetną gra w kilku meczach Ligi Światowej.

Postawa Lotosu Trefla w PlusLidze w dużej części zależeć też będzie od amerykańskiego atakującego Murphy’ego Troya. Jego kariera zaczęła się na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. W 2011 roku przeniósł się do włoskiej Serie A, gdzie przez dwa sezony grał w Andreoli Latina, razem z Jakubem Jaroszem. Ostatni sezon Troy spędził w St. Nazaire. Zdobył w rozgrywkach 481 punktów, to był piąty wynik w lidze francuskiej. W reprezentacji USA ma dotąd na koncie 44 mecze, przede wszystkich w roli rezerwowego.

Lotos Trefl zasilili też dwaj byli reprezentanci Polski – libero Piotr Gacek (36 lat, na koncie srebrny medal mistrzostw świata w 2006 roku i wiele medali w polskiej lidze) oraz środkowy Wojciech Grzyb (35 lat, również srebro na mistrzostwach w 2006 roku i zaszczyty PlusLigi).

Wiele wskazuje na to, ze sezon 2014/15 będzie dla gdańskiej drużyny przełomowy – pod względem wyników i jakości gry.

Ruchy transferowe w Lotosie Treflu


Przyszli

Trener

● Andrea Anastasi (Włochy, reprezentacja Polski), 54 lata

Rozgrywający

● Marco Falaschi (Włochy, Budvanska Rivijera, Czarnogóra), 27 lat, 187 cm, 85 kg

Przyjmujący

● Mateusz Mika (Montpellier, Francja), 23 lata, 207 cm, 88 kg

Atakujący

● Murphy Troy (USA, St. Nazaire, Francja), 25 lat, 203 cm, 104 kg

● Damian Schulz (KPS Siedlce, powrót z wypożyczenia), 24 lata, 208 cm, 94 kg

Środkowy

● Wojciech Grzyb (Asseco Resovia), 35 lat, 206 cm, 101 kg

Libero

● Piotr Gacek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), 36 lat, 185 cm, 80 kg

Odeszli

Trener

● Radosław Panas - koniec kontraktu

Rozgrywający

● Grzegorz Łomacz – Cuprum Lubin

Przyjmujący

● Wojciech Żaliński - Czarni Radom

● Robert Milczarek – koniec kontraktu

Atakujący

● Jakub Jarosz - Transfer Bydgoszcz

● Paweł Mikołajczak - AZS Politechnika Warszawska

Środkowy

● Maciej Zajder - Indykpol AZS Olsztyn

Libero

● Paweł Rusek - Cuprum Lubin

Zostali

Przyjmujący

● Krzysztof Wierzbowski, 26 lat, 197 cm, 90 kg

● Sławomir Stolc, 21 lat, 198 cm, 89 kg

● Moustapha M’Baye, 22 lata, 198 cm, 97 kg

Środkowi

● Bartosz Gawryszewski, 29 lat, 202 cm, 88 kg

● Artur Ratajczak, 24 lata, 204 cm, 90 kg

Rozgrywający

● Przemysław Stępień, 20 lat, 185 cm, 83 kg

Krzysztof Guzowski