PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siatkarskie mistrzostwa świata czas zacząć

W sobotę, 29 sierpnia, rozpoczynają się siatkarskie mistrzostwa świata mężczyzn. Tego dnia pierwszy mecz nasza reprezentacja rozegra o godz. 20.15 na Stadionie Narodowym z Serbią. Pierwsze spotkanie w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie, Rosja – Kanada, odbędzie się w poniedziałek, 1 września, o godz. 13.00.

A
A

W sobotę, 29 sierpnia, rozpoczynają się siatkarskie mistrzostwa świata mężczyzn. Tego dnia pierwszy mecz nasza reprezentacja rozegra o godz. 20.15 na Stadionie Narodowym z Serbią. Pierwsze spotkanie w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie, Rosja – Kanada, odbędzie się w poniedziałek, 1 września, o godz. 13.00.

Polska po raz pierwszy organizuje mistrzostwa świata. Nastroje są podniosłe, oczekiwania na sukces polskiej drużyny ogromne. Nie należymy, co prawda, do głównych faworytów imprezy (w tej roli: Brazylia, Rosja i Włochy), ale medal powinien być.

Libero Krzysztof Ignaczak na dzień przed pierwszym gwizdkiem podgrzewa atmosferę do czerwoności. Pisze do kibiców tak: „Musimy zagrać tak, jakby nie było jutra, liczy się tylko tu i teraz. Jak przed wiekami gladiatorzy walczyli na śmierć i życie, musisz wygrać, by przetrwać. Z takim założeniem trzeba wyjść na każdego kolejnego seta i meczu, a to podejście, w połączeniu z umiejętnościami, charakterem i sercem, może zaprowadzić nas bardzo daleko. Dokąd? Nie wiemy. Oby jak najdalej i jak najwyżej. Liczę, na Waszą wiarę i wielkie wsparcie. Zdzierajmy gardła, bo wszyscy mamy jeden cel. Polska, biało-czerwoni! Więc do dzieła, Rodacy!”

Regulamin

24 reprezentacje zostały podzielone na cztery grupy po sześć drużyn. Naszego zespołu zabraknie w Ergo Arenie. W Gdańsku zagrają reprezentacje Rosji (mistrz olimpijski, mistrz Europy), Bułgarii, Kanady, Egiptu, Chin i Meksyku. Obowiązuje system każdy z każdym.

Po cztery najlepsze zespoły awansują do dwóch ośmiodrużynowych grup w drugiej rundzie. Najlepsza trójka z każdej grupy awansuje do rundy finałowej (dwie grupy po trzy drużyny), kolejno dwie najlepsze drużyny z każdej z dwóch grup rundy finałowej awansują do półfinałów i finału, a drużyny z trzecich miejsc rozegrają mecz o piąte miejsce. Po zakończeniu pierwszej rundy, mistrzostwa wyjadą z Gdańska na dobre.

Terminarz meczów w Ergo Arenie

1 września (poniedziałek)

● Rosja – Kanada (13.00)

● Meksyk – Bułgaria (16.30)

● Chiny – Egipt (20.15)

3 września (środa)

● Bułgaria – Kanada (13.00)

● Meksyk – Chiny (16.30)

● Egipt – Rosja (20.15)

5 września (piątek)

● Chiny – Bułgaria (13.00)

● Kanada – Egipt (16.30)

● Rosja – Meksyk (20.15)

6 września (sobota)

● Bułgaria – Egipt (13.00)

● Meksyk – Kanada (16.30)

● Chiny – Rosja (20.15)

7 września (niedziela)

● Egipt – Meksyk (13.00)

● Kanada – Chiny (16.30)

● Rosja – Bułgaria (20.15)

Dojazd do hali

Do Ergo Areny można dojechać Szybką Koleją Miejską (SKM), tramwajem, i autobusem (ZTM i ZKM). Dokładne rozkłady znajdują się na stronie ergoarena.pl. Można dojechać również samochodem. Wjazdy na parking znajdują się od strony Gdańska: Drogą Zieloną lub ulicą Gospody, oraz od strony Sopotu: Drogą Zieloną lub ulicą Łokietka. Bilety parkingowe kosztują 10 złotych.

Bilety

Za bilety na mecze rozpoczynające się o godz. 13.00 trzeba zapłacić od 20 do 60 złotych, natomiast pakiet na dwa spotkania popołudniowe kosztuje od 30 do 90 złotych. Wejściówki wciąż można kupować na www.ticketpro.pl lub w kasach Ergo Areny.

Strefa Kibica

30 sierpnia o godz. 18.00 (2 godziny i 15 minut przed inauguracyjnym meczem Polska – Serbia na Stadionie Narodowym w Warszawie) na Targu Rybnym w Gdańsku zostanie otwarta Strefa Kibica.

Całe mistrzostwa będzie można obejrzeć bezpłatnie na ekranie 4,5 x 2,6 metra (przekątna ok. 6 metrów) ustawionym w namiocie z drewnianą podłogą o wymiarach 15 x 25 metrów. Przewidziano 500 miejsc siedzących i 100 stojących. Na miejscu będzie można czegoś się napić i coś zjeść.

W kolejne dni Strefa Kibica będzie otwierana pół godziny przed pierwszymi meczami. Od niedzieli, 31 sierpnia, zaczynają się one zawsze o godz. 13.00.

Terminy wielu spotkań pokrywają się. Na pewno w Strefie Kibica będzie można obejrzeć wszystkie mecze naszej reprezentacji, które rozpoczynają się o godz. 20.15. Dobór pozostałych zależy od ich atrakcyjności i wpływu na losy drużyny Stephane’a Antigi.

Gdańskie Mini Mistrzostwa Świata

Pięć dni zmagań na boiskach usytuowanych pod Ergo Areną, przeżywanie atmosfery siatkarskiego mundialu w samym jego centrum, a na końcu tytuł Mini Mistrza Świata – to wszystko czeka na najlepszych pomorskich gimnazjalistów - siatkarzy.

Turniej 24 drużyn organizują wspólnie Polski Związek Piłki Siatkowej, Miasto Gdańsk oraz klub Trefl Gdańsk. Biorą w nim udział uczniowie pierwszych i drugich klas gimnazjów z województwa pomorskiego.

Mecze będą rozgrywane w tych samych dniach, w których o mistrzostwo świata rywalizować będą zawodowcy. Poszczególne drużyny wcielą się w rolę reprezentantów jednej z siatkarskich potęg. – Chcemy, by dzięki turniejowi dla gimnazjów jak najwięcej młodych ludzi, nie tylko z naszej aglomeracji, poczuło namiastkę sportowych emocji, które we wrześniu będą na nich czekać w Gdańsku. Siatkarski mundial to jedna z największych imprez sportowych w historii naszego miasta powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Więcej informacji: https://www.gdansk.pl/polska-2014

Krzysztof Guzowski