Regaty w Rio: Myszka trzeci, Kula piąty

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) zajął trzecie miejsce w windsurfingowej klasie RS:X, a Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) był piąty w klasie Finn w żeglarskich regatach przedolimpijskich w Rio de Janeiro.

Na wodach akwenu, na którym za dwa lata żeglarze będą walczyli o medale igrzysk, w dziewięciu klasach rywalizowało 270 zawodników i zawodniczek.

Myszkę, który w lipcu po raz drugi w karierze został mistrzem Europy, wyprzedzili mistrz olimpijski (Londyn 2012) i świata (Perth 2011), Holender Dorian van Rijsselberge oraz Francuz Pierre le Coq. W Finnie zwyciężył Brytyjczyk Giles Scott.

- Dzięki dobrej postawie w finałowym wyścigu, awansowałem z czwartego na trzecie miejsce – powiedział Myszka. Sopocianin Przemysław Miarczyński, brązowy medalista olimpijski z Londynu, zajął piąte miejsce.

Piotr Kula tak relacjonuje zawody: - Akwen jest trudny, ale bardzo ciekawy. Pogłoski o słabym wietrze w Rio okazały się nieprawdziwe. Na koniec regat był silny, chwilami porywisty i kręcący od brzegu. Wracamy do Europy na treningi przed wrześniowymi mistrzostwami świata w Hiszpanii.

Gdańszczanin wszedł do finału na dziewiątej pozycji, ze stratą jedynie 4 punktów do szóstego zawodnika. - Lubię takie warunki, w jakich przyszło mi walczyć. Akcja za akcją, ani chwili statecznej żeglugi. Pod koniec pierwszej halsówki byłem w czołówce, ale dostałem karę i spadłem na tył stawki. Nie poddałem się do samej mety i opłaciło się, bo minąłem ją jako czwarty, co w sumie dało mi awans na piąte miejsce - dodał Kula.

Wrześniowe mistrzostwa świata w Santander będą główną kwalifikacją do igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro 2016.