PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Piłka ręczna: Wybrzeże w Wągrowcu po awans

W najbliższą sobotę o godz. 17.00 piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk zagrają na wyjeździe z Nielbą Wągrowiec. To będzie mecz o awans do Superligi.

A
A

W najbliższą sobotę o godz. 17.00 piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk zagrają na wyjeździe z Nielbą Wągrowiec. To będzie mecz o awans do Superligi.

W rozgrywkach I ligi gra 14 drużyn, za nimi dopiero 15. kolejka spotkań, ale od dłuższego czasu wiadomo, że tylko dwie drużyny będą walczyć o Superligę. Wybrzeże i Nielba pokonały wszystkich przeciwników, a w bezpośrednim meczu w Gdańsku w pierwszej rundzie Wybrzeże było lepsze o jedną bramkę, 22:21. Teraz pora na rewanż.

Jeśli gdański zespół wygra, będzie miał 4 punkty przewagi i nic nie odbierze mu awansu. Jeśli zwycięży Nielba, wtedy obie drużyny zrównają się punktami. W przypadku równej liczby punktów osiągniętych przez dwie drużyny, o kolejności w tabeli liczy się bilans bezpośrednich spotkań. Jeśli mają po jednym zwycięstwie, wtedy decydują bramki.

Jeśli w rewanżu Nielba strzeli o jednego gola więcej, to też będzie idealny remis. Wtedy będzie się liczyło to, kto zdobył więcej bramek w meczu wyjazdowym. Wybrzeże urządza więc nawet porażka jedną bramką, pod warunkiem, że tych bramek w Wągrowcu gdańszczanie zdobędą co najmniej 22. Jeśli Nielba wygra 22:21, to znów będzie remis i o pierwszym miejscu zdecyduje bilans bramkowy z wszystkich meczów w sezonie.

Możliwości jest więc sporo. Nikt w Wybrzeżu nie wyobraża sobie porażki w Wągrowcu, ale rozpatrzmy również taki wariant. Szanse na Superligę pozostaną. Pierwsze miejsce w tabeli na koniec sezonu oznacza bezpośredni awans. Drużyna z drugiego miejsca trafia do barażu z drugą drużyną innej grupy I ligi. Zwycięzca tej rywalizacji zmierzy się w kolejnym barażu z trzecim od końca zespołem Superligi. Droga o wiele dłuższa i bardziej zakręcona.

Rywalizacja pomiędzy Nielbą a Wybrzeżem była niezwykle zacięta także w poprzednim sezonie, gdy oba zespoły spotkały się w dwumeczu o udział w barażu. Dwa razy wygrywali goście, ale w końcowym rozrachunku o jedną bramkę lepsza okazała się Nielba. Atmosfera była napięta - w rewanżowym meczu gdańscy kibice zostali wyrzuceni z hali przez sędziego za przeklinanie.

Do hali w Wągrowcu może wejść 700 osób. Kierownictwu Wybrzeża udało się kupić 50 biletów dla swoich kibiców, ale to wszystko. Jednocześnie Nielba na swojej stronie internetowej informuje, że bilety w cenie 10 zł się kończą, a szczęśliwi posiadacze nie będą mieli gwarancji na miejsce siedzące. Takowe przysługuje jedynie posiadaczom karnetów na cały sezon, które są jeszcze w sprzedaży. Cena – 75 złotych.

Krzysztof Guzowski