PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Piłka ręczna: utrzymać się, a może coś więcej?

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk po 12 latach wracają do PGNiG Superligi. Pierwszy mecz rozegrają w najbliższą sobotę, 6 września, w Kwidzynie z MMTS. Gdańska inauguracja nastąpi tydzień później, 13 września. W Ergo Arenie rywalem będzie Zagłębie Lubin.

A
A

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk po 12 latach wracają do PGNiG Superligi. Pierwszy mecz rozegrają w najbliższą sobotę, 6 września, w Kwidzynie z MMTS. Gdańska inauguracja nastąpi tydzień później, 13 września. W Ergo Arenie rywalem będzie Zagłębie Lubin.

Wybrzeże to druga (po Śląsku Wrocław) najbardziej utytułowana drużyna w historii polskiej piłki ręcznej. Gdańszczanie zdobyli dziesięć tytułów mistrza Polski, dziewięć wicemistrza i trzy brązowe medale. W latach 1985-86 dwukrotnie, pod wodzą trenera Zdzisława Czoski, wystąpili w finale Pucharu Europy, odpowiednika dzisiejszej Ligi Mistrzów. Grali w tym zespole m.in. Daniel Waszkiewicz (dzisiejszy trener Wybrzeża) oraz Bogdan Wenta, wieloletni trener reprezentacji Polski i Vive Targów Kielce.

Wybrzeże rozwiązano w 2003 roku z powodu kłopotów finansowych. Reaktywacja nastąpiła w 2010 roku. Po czterech latach gry w I lidze (drugi poziom rozgrywek) przyszedł awans do Superligi.

Budżet klubu wynosi 2,1 mln złotych i należy do najniższych w lidze. – Wierzę jednak, że stać nas na walkę ze wszystkimi drużynami, może z wyjątkiem Wisły Płock, Vive Kielce i Górnika Zabrze – mówi prezes Zbigniew Trzoska. Dla porównania – przed sezonem klub z Kielc podpisał umowę sponsorską z firmą Tauron za 4 mln złotych, co podniosło jego budżet do ok. 12 mln złotych.

Do Wybrzeża przed sezonem dołączyło czterech zawodników, w tym 37-letni Marcin Lijewski, najbardziej utytułowany polski piłkarz ręczny. Z reprezentacją zdobył dwa medale na mistrzostwach świata, na których wybierano go najlepszym prawym rozgrywającym. Z Flensburgiem i HSV zdobywał mistrzostwo i wicemistrzostwo Niemiec, z HSV wygrał w 2013 roku Ligę Mistrzów. Był też dwukrotnym mistrzem Polski z Wybrzeżem (2000, 2001).

- Pochodzę z Ostrowa Wielkopolskiego, ale czuję się 100-procentowym gdańszczaninem – mówi Lijewski. - Całe życie związałem z tym miastem. Stąd jest moja żona, tutaj jest dom. Klub Wybrzeże to firma. Na pewien czas klub zniknął ze sportowej mapy, ale grupka fanatyków potrafiła odbudować drużynę. Trzeba dbać, żeby Wybrzeże znów kojarzyło się ze wszystkim, co najlepsze w piłce ręcznej. W tym sezonie realne jest zajęcie miejsca w czołowej ósemce.

Trzy mecze ligowe odbędą się w Ergo Arenie: inauguracyjny z Zagłębiem Lubin oraz z Orlenem Wisłą Płock i Vive Tauron Kielce. Większość spotkań zaplanowanych jest w hali widowiskowo-sportowej AWFiS, mieszczącej 1500 widzów.

Kadra 2014/15

Trenerzy: Daniel Waszkiewicz, Damian Wleklak

Bramkarze: Artur Chmieliński, Sebastian Sokołowski

Prawoskrzydłowi: Wojciech Prymlewicz, Andrzej Rakowski

Prawe rozegranie: Marcin Liewski, Dawid Nilsson

Środek rozegrania: Adrian Kondratiuk, Jacek Sulej

Lewe rozegranie: Kacper Adamski, Hubert Kornecki, Krzysztof Mogielnicki

Lewoskrzydłowi: Patryk Abram, Piotr Papaj, Ireneusz Żak

Obrotowi: Krzysztof Jasowicz, Łukasz Rogulski

Ceny biletów

● Normalny: 15 zł

● Ulgowy: 10 zł (młodzież szkolna i studenci)

● Wejściówka: 2 zł (zorganizowane grupy młodzieży szkolnej pod nadzorem opiekuna po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze klubu, studenci AWFiS za okazaniem legitymacji

● Karnet: 180 zł (mecze fazy zasadniczej oraz mecze play-off lub play-out)

Karnet VIP: 810 zł (mecze fazy zasadniczej oraz mecze play-off lub play-out)

Krzysztof Guzowski