PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Maraton Solidarności: pora na zapisy

Jubileuszowy, dwudziesty Maraton Solidarności wystartuje 15 sierpnia o godz. 10.00 na nowej trasie i z nowy sponsorem tytularnym. Bieg na trasie Gdynia - Sopot - Gdańsk wspiera Polpharma. Na liście zgłoszeń jest już ponad tysiąc zawodniczek i zawodników.

A
A

Jubileuszowy, dwudziesty Maraton Solidarności wystartuje 15 sierpnia o godz. 10.00 na nowej trasie i z nowy sponsorem tytularnym. Bieg na trasie Gdynia - Sopot - Gdańsk wspiera Polpharma. Na liście zgłoszeń jest już ponad tysiąc zawodniczek i zawodników.

Do biegu można się zgłosić do 8 sierpnia drogą internetową oraz 14 i 15 sierpnia w biurze zawodów na starcie.

Maraton Solidarności rozgrywany jest od 1995 roku. Na trasie Gdynia – Sopot – Westerplatte - Gdańsk biegacze rywalizowali w latach 2008-2013, a wcześniej biegano w przeciwnym kierunku.

Na jubileuszową, 20. edycję, przygotowano zmodyfikowaną trasę. Z powodu remontu na Moście Siennickim i ul. Lenartowicza znika najtrudniejszy z dotychczasowych odcinków, prowadzący do Westerplatte. - Ten fragment trasy startujący nazywali „Saharą”. Był odsłonięty, często trzeba było się zmagać z silnym wiatrem. Upał najmocniej doskwierał, a uczestnicy mieli już wówczas w nogach ponad 30 kilometrów - przypomina Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu.

Co w zamian? Dłuższa będzie pętla, którą pokonają biegacze w Gdyni. Start nastąpi tradycyjnie spod Pomnika Ofiar Grudnia 70, ale następnie bieg nie będzie kierowany z ul. Świętojańskiej w kierunku Sopotu, ale trasa zostanie poprowadzona na Skwer Kościuszki, wzdłuż nabrzeża, przy którym cumują „Błyskawica” czy „Dar Pomorza”.

Modyfikacje nastąpią też w centrum Gdańska. Maratończycy nie zostaną skierowani w stronę Głównego Miasta, ale wbiegną w ul. Jana z Kolna, by przebiec obok Placu Trzech Krzyży, Stoczni Gdańskiej i Europejskiego Centrum Solidarności. - Nowa trasa została tak poprowadzona, aby wkomponowała się w jubileusz biegu i przebiegała w pobliżu symboli „Solidarności” - dodaje kierownik Leśniewicz.

Potem lekki podbieg na ulicę Marynarki Polskiej, skręt w ulicę Żaglową, w pobliżu PGE Areny, nawrót na ul. Uczniowskiej, skąd trasa skierowana zostanie w kierunku Nowego Portu aż do ul. Wyzwolenia. Stamtąd powrót do Głównego Miasta. Meta tradycyjnie zlokalizowana będzie na Długim Targu.

W ubiegłym wystartowało rekordowe 778 zawodniczek i zawodników z 21 państw. W tym roku wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze więcej startujących, o ile deklaracje, które widać na zgłoszeniach, przerodzą się w rzeczywisty start.

Mozna się rejestrować na stronie http:maratongdansk.home.pl do 8 sierpnia. Zapisały się już 1003 osoby z 16 państw: Kenii, USA, Chin, Niemiec, Litwy, W. Brytanii, Włoch, Szwecji, Hiszpanii, Belgii, Słowacji, Węgier, Francji, Ukrainy, Białorusi i Polski.

Od terminu zgłoszenia zależy wysokość opłaty startowej. Zgłoszenia do 31 lipca to wydatek 70 zł, a od 1 do 8 sierpnia - 100 zł. Osoby, które przeoczą te terminy, a będą chciały wystartować, mogą się zgłosić w ostatnim terminie osobiście w biurze zawodów na linii mety 14 lub 15 sierpnia. Koszt uczestnictwa wzrasta wtedy do 150 zł.

m.s.