PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lotos Trefl Gdańsk: tworzy się fajna drużyna siatkarzy

Lotos Trefl Gdańsk skończył kompletowanie drużyny. Siatkarze przystąpią do rozgrywek ligowych 2013/14 w o wiele mocniejszym składzie, niż w poprzednim sezonie, gdy zajęli ósme miejsce. Gwiazdą drużyny będzie Jakub Jarosz, atakujący reprezentacji Polski.

A
A

Lotos Trefl Gdańsk skończył kompletowanie drużyny. Siatkarze przystąpią do rozgrywek ligowych 2013/14 w o wiele mocniejszym składzie, niż w poprzednim sezonie, gdy zajęli ósme miejsce. Gwiazdą drużyny będzie Jakub Jarosz, atakujący reprezentacji Polski.

Klub postanowił nie przedłużać umowy z dotychczasowym trenerem, Dariuszem Luksem (nową pracę znalazł w PTPS Piła). Na jego miejsce przyszedł 43-letni Radosław Panas, który ma imponującą przeszłość siatkarską. Mierzący 195 cm wzrostu Panas grał na pozycji przyjmującego i był 5 razy mistrzem Polski (wszystkie tytuły z AZS Częstochowa), 6 razy wicemistrzem (5 z AZS Częstochowa, 1 z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle). W reprezentacji Polski seniorów rozegrał 52 mecze w latach 1989-1995, m.in. był w kadrze na mistrzostwa Europy w 1995 roku.

Teraz Polska

Po zakończeniu kariery Panas został trenerem. Najpierw pracował (2005/06) w KP Polskiej Energii Sosnowiec, potem przez 3 sezony we Wkręt-Mecie Domexie AZS Częstochowa. Kolejne 3 lata (2009-2012) spędził w AZS Politechnika Warszawa, a ostatnio prowadził AZS Olsztyn. Panas jest też trenerem akademickiej reprezentacji Polski, która niedługo wystąpi na Uniwersjadzie i jednym z najbliższych współpracowników Andrei Anastasiego, selekcjonera reprezentacji Polski.

Główne założenia nowego trenera Lotosu Trefla są następujące:

  1. Wszyscy ciężko pracujemy.
  2. W drużynie nie ma gwiazd.
  3. Stawiamy na polskich zawodników.

Panas chce w Gdańsku stworzyć czołową polską drużynę i wydaje się, że są na to szanse. Świadczą o tym choćby angaże nowych zawodników.

26-letni atakujący Jakub Jarosz rozegrał dotąd w reprezentacji 105 meczów. Zdobył złoty medal mistrzostw Europy w 2009 roku i ubiegłorocznej Ligi Światowej, brąz na obu tych imprezach w 2011 roku oraz srebro w Pucharze Świata w 2011 roku. W swoim dorobku ma także mistrzostwo (z PGE Skrą Bełchatów) i wicemistrzostwo Polski (z ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Puchar Polski (z PGE) oraz dwa srebrne medale Pucharu CEV, w tym jeden wywalczony w ubiegłym sezonie z włoskim zespołem Andreoli Latina.

Grał w lidze włoskiej w ostatnich dwóch sezonach, zajmując 9. i 7. miejsce. W ostatnim sezonie był najlepiej punktującym siatkarzem swojej ekipy, zdobywał średnio 13 punktów w każdym meczu. Przez 2 lata gry w Serie A Jarosz zdobył aż 760 punktów. Siatkarza tej klasy jeszcze w Gdańsku nie było. W reprezentacji jest zastępcą Zbigniewa Bartmana, ale ostatnio wchodzi na boisko tylko po to, by zaserwować. Widać po jego minie, że zadania, które otrzymuje ostatnio od Anastasiego, go nie satysfakcjonują.

29-letni przyjmujący Robert Milczarek grał w „złotej” drużynie PGE Skry Bełchatów, która rok w rok sięgała po mistrzostwo Polski. Zdobył cztery mistrzowskie tytuły i cztery Puchary Polski, zajmował 2. i 3. miejsce w Lidze Mistrzów. Ostatnio występował w Effectorze Kielce. Choć przez większość kariery grał na pozycji libero, w Kielcach pełnił rolę przyjmującego, zdobył 96 punktów. Według statystyk, był najlepszym siatkarzem PlusLigi w średniej ważonej przyjęcia.

- Jestem zawodnikiem, który maksymalnie angażuje się w każde spotkanie. Takiego podejścia wymaga trener Panas i liczę, że cała drużyna Lotosu Trefla będzie walczyła do końca o każdą piłkę we wszystkich meczach nadchodzącego sezonu. Jeśli tak będzie, to jestem przekonany, że razem uda nam się osiągnąć sukces, bo w Gdańsku stworzył się ciekawy zespół, który zdolny jest do walki o dużo więcej niż w poprzednich sezonach - mówi Milczarek.

25-letni środkowy Maciej Zajder w ubiegłym sezonie zajął w lidze drugie miejsce wśród najlepiej blokujących, po kadrowiczu Piotrze Nowakowskim. Ostatnio grał w AZS Politechnika Warszawa.

25-letni przyjmujący Krzysztof Wierzbowski był kapitanem Politechniki, zdobył w poprzednim sezonie 206 punktów, ma na koncie wicemistrzostwo Polski z AZS Częstochowa.

Powalczyć z najlepszymi

Do tej czwórki dochodzą dwaj siatkarze z reprezentacyjną przeszłością, którzy już w Lotosie Treflu grali w ubiegłym sezonie: 25-letni rozgrywający Grzegorz Łomacz i 30-letni libero Paweł Rusek, czterej młodzi zawodnicy Lotosu Trefla, którzy wygrali rozgrywki Młodej Ligi, a także 25-letni atakujący Paweł Mikołajczak, 27-letni środkowy Bartosz Gawryszewski oraz 25-letni przyjmujący Wojciech Żaliński.

Tworzy się fajna drużyna? Fajna. To określenie – wytrych, którego używali wszyscy „nowi”, w odpowiedzi na pytanie, co ich skłoniło do przyjazdu nad morze. Może nie będzie to jeszcze drużyna, która powalczy o mistrzostwo Polski, ale uda jej się powalczyć z najmocniejszymi w Polsce i na niektóre mecze zapełni kibicami Ergo Arenę.

Lotos Trefl Gdańsk rozpoczyna przygotowania do sezonu 5 sierpnia. Liga startuje 12 października. Faza zasadnicza rozgrywek potrwa do 19 lutego 2014 roku, a potem przyjdzie czas na play-offy. PlusLiga będzie liczyć nie 10, lecz 12 zespołów, ponieważ dołączono Czarnych Radom oraz BBTS Bielsko-Biała.

Pierwszy mecz, 12 października, Lotos Trefl rozegra na wyjeździe z PGE Skrą Bełchatów. 19 października będzie gościć Delectę Bydgoszcz.

Lotos Trefl przed sezonem 2013/14

Przyszli

• Robert Milczarek (przyjmujący, Effector Kielce, 29 lat, 188 cm)

• Krzysztof Wierzbowski (przyjmujący, AZS Politechnika Warszawska, 25 lat, 197 cm)

• Maciej Zajder (środkowy, AZS Politechnika Warszawska, 25 lat, 202 cm)

• Jakub Jarosz (atakujący, Andreoli Latina, Włochy, 26 lat, 197 cm)

• Przemysław Stępień (rozgrywający, Młoda Liga, 19 lat, 185 cm)

• Moustapha M'Baye (środkowy, Młoda Liga, 21 lat, 198 cm)

• Sławomir Stolc (przyjmujący, Młoda Liga, 20 lat, 198 cm)

• Michał Zaborowski (libero, Młoda Liga, 20 lat, 175 cm)

Zostali

• Paweł Mikołajczak (atakujący, 25 lat, 195 cm)

• Grzegorz Łomacz (rozgrywający, 25 lat, 187 cm)

• Paweł Rusek (libero, 30 lat, 183 cm)

• Bartosz Gawryszewski (środkowy, 27 lat, 202 cm)

• Wojciech Żaliński (przyjmujący, 25 lat, 195 cm)

Odeszli

• Michał Kamiński (atakujący) • Wojciech Kaźmierczak (środkowy) • Bartosz Kaczmarek (libero) • Patryk Szczurek (rozgrywający) • Mateusz Mika (przyjmujący, Montpellier, Francja) • Matti Hietanen (przyjmujący)

Krzysztof Guzowski