PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Lechia – Łęczna: trafić do rajskiej ósemki

A
A

W niedzielę, 26 kwietnia o godz. 15.30, Lechia zagra na PGE Arenie z Górnikiem Łęczna. Będzie to mecz 29., przedostatniej kolejki sezonu zasadniczego Ekstraklasy, po którym zdobycze, ale też straty, mogą być dla gdańskiej drużyny potężne.

Ubiegły sezon Lechia zakończyła na czwartym miejscu. Z powodu transferu wielu zawodników, pierwsze zawołanie na obecny sezon brzmiało: dołączamy do wielkiej dwójki L – L (Legia, Lech) jako trzecie L. Życie szybko zweryfikowało plany. 90 procent transferów to były niewypały, większości tych zawodników już nie ma w klubie lub plączą się w rezerwach.

Hasło zmieniło się na: walczymy o czołową ósemkę. Tak pozostało do dziś, choć zawodnicy, którzy przyszli do klubu w przerwie zimowej – Grzegorz Wojtkowiak, Gerson, Jakub Wawrzyniak, Sebastian Mila – powinni dać większe poczucie komfortu w tych staraniach.

Zakończenie sezonu zasadniczego wśród ośmiu najlepszych zespołów ma duże znaczenie, ponieważ w decydującej fazie rozgrywek – 7 meczów, po jednym z każdym rywali, przy punktach zmniejszonych o połowę:

  1. Zapewni brak stresu z powodu zagrożenia spadkiem;
  2. Uprawni chętnych do walki o mistrzostwo Polski i grę w Lidze Europy;
  3. Przyciągnie na trybuny wielu kibiców;
  4. Zapewni pozytywne, a nie negatywne emocje.

Lechia robi, co może, żeby ten cel spełnić. Raz jest lepiej, raz gorzej. Wystarczy, że nie może grać kontuzjowany Wawrzyniak i jest 2:3 z Cracovią. Dołącza do niego kontuzjowany Wojtkowiak i dochodzi do klęski 0:3 we Wrocławiu. Biało-zieloni wciąż nie są zespołem, na który stawia się w ciemno.

Z tego powodu do niedzielnego spotkania z Górnikiem Łęczna, który też jeszcze marzy o rajskiej ósemce, trzeba podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Wawrzyniak zagra na pewno, Wojtkowiak prawie na pewno. Zabraknie z powodu nadmiaru żółtych kartek Piotra Grzelczaka, także kontuzjowanych Mavroudisa Bougaitisa i Kevina Friesenbichlera.

Na stadion wybiera się ponad 20 tysięcy kibiców głodnych sukcesu.

29 kolejka: ● Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna ● Zawisza Bydgoszcz – Cracovia ● Ruch Chorzów - Legia Warszawa ● Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze ● GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok ● Wisła Kraków - Korona Kielce ● Lech Poznań - Śląsk Wrocław ● Piast Gliwice - Podbeskidzie Bielsko-Biała

30 kolejka - 29 kwietnia (środa): ● Korona Kielce - Lechia Gdańsk ●  Górnik Łęczna - Piast Gliwice ● Śląsk Wrocław - Wisła Kraków ● Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań ● Legia Warszawa - Pogoń Szczecin ● Cracovia - GKS Bełchatów ● Górnik Zabrze - Zawisza Bydgoszcz ● Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów

Tabela

5. Wisła Kraków       40     45-38

6. Górnik Zabrze      40      40-39

7. Podbeskidzie        39     40-43

8. Pogoń Szczecin     38     36-35

9. Lechia Gdańsk      38     32-34

10. Korona Kielce      36     31-38

11. Górnik Łęczna     34     30-33

12. Piast Gliwice        33      33-42

Krzysztof Guzowski