PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolarze amatorzy na start!

A
A

Dwa dni – dwa wyjątkowe wyścigi w Gdańsku. W sobotę, 13 czerwca, amatorzy kolarstwa górskiego będą mogli wystartować w Skandia Maraton Lang Team. Niedziela, 14 czerwca, będzie należała do miłośników rowerów szosowych, którzy wezmą udział w Tauron Lang Team Race.

Gdańsk to najlepsze miejsce do jazd na rowerze. W ostatnich 10 latach w mieście wybudowano 110 km dróg rowerowych. Do 2020 roku będzie ich ok. 220 km. Od 2013 roku jest realizowany program utworzenia 40 tras o łącznej długości 108 km, finansowanych z budżetu Unii Europejskiej.

Kilka dni temu Gdańsk wygrał European Cycling Challenge – rywalizację mieszkańców europejskich miast o przejechanie jak najdłuższego dystansu. Pobiliśmy wszystkie dotychczasowe rekordy. W drużynie jeździło ponad 2,6 tys. osób, to najwięcej spośród 39 miast uczestniczących w konkursie. W maju udało nam się pokonać rekordowe 450 tys. km. W klasyfikacji generalnej wyprzedziliśmy m.in. Rzym, Barcelonę, Warszawę oraz Wrocław. W klasyfikacji na Najbardziej Rowerowe Miasto (liczba km/1000 mieszkańców) Gdańsk osiągnął rewelacyjny wynik 978 km, wyprzedzając litewskie Telsze 846 km oraz szwedzką Umeę 805 km.

Gdański odcinek Skandia Maraton Lang Team jest jednym z najbardziej malowniczych w całym cyklu. Trasa wyścigu prowadzi w większości po terenach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu sosnowych i bukowych lasów. Na licznych podjazdach i trudnych technicznie zjazdach będzie się można zmęczyć, a dodatkowym wyzwaniem będzie długość dystansów – MINI 33 km, MEDIO 65 km, GRAND FONDO 98 km. Wyniki są zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski w maratonie MTB i z tego powodu na starcie pojawi się wielu znanych zawodników.

Ci, którzy dopiero zaczynają rowerową przygodę, powinni wystartować w 7-kilometrowej Paradzie Rodzinnej – jej przejazd jest niezwykłym przeżyciem dla dzieci, a także ich rodziców. W Strefie Pozytywnych Obrotów można wziąć udział w społecznej akcji propagującej bezpieczną jazdę. W miasteczku wyścigu (teren Oddziału Prewencji KWP Gdańsk, Złota Karczma, wjazd od ul. Wiolinowej) pojawią się stacjonarne rowery, na których każdy chętny będzie mógł przejechać dowolny dystans. Każdy pokonany kilometr oznacza pakiet odblasków dla dzieci z regionu.

Niedzielny Tauron Lang Team Race to nowy cykl dla amatorów, który jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie szosową odmianą kolarstwa. W Gdańsku przygotowano dwie trasy - MINI liczy 51 km, a MAXI 85 km. Miasteczko wyścigu powstanie przy skrzyżowaniu Alei Armii Krajowej z ul. Łostowicką. Kolarze będą walczyć na 17-kilometrowej rundzie, której trasa w całości prowadzi po drodze dwupasmowej.

Jest o co walczyć, bo w Tauron Lang Team Race, oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych dla najlepszych trojga zawodników w każdej kategorii wiekowej, przewidziane są nagrody finansowe. Zwycięzcy na dystansie MINI otrzymują 350 złotych, a na dystansie MAXI 500 złotych. Gdańska edycja Tauron Lang Team Race jest zaliczana do klasyfikacji Pucharu Polski amatorów w kolarstwie szosowym.

Krzysztof Guzowski