Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańscy Ambasadorzy Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016

A
A

Sebastian Mila

11 października 2014 roku, w 88. minucie meczu na Stadionie Narodowym w Warszawie, pokonał bramkarza Manuela Neuera i Polska po raz pierwszy wygrała z Niemcami 2:0. Sebastian Mila przeszedł tym sposobem do historii polskiego futbolu.

Był mistrzem Europy U-18 i wicemistrzem Europy U-16. Z Austrią Wiedeń zdobył mistrzostwo Austrii. Ze Śląskiem Wrocław został mistrzem i wicemistrzem Polski, z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski wywalczył Puchar Polski.

Skończył 33 lata, ale wciąż ma piłkarskie marzenia. Po powrocie tam, gdzie wszystko się zaczęło, czyli do Lechii (mając 18 lat przyjechał z rodzinnego Koszalina do Gdańska), chce swojemu ukochanemu biało-zielonemu klubowi pomóc w zdobyciu pierwszego tytułu mistrzowskiego. Z reprezentacją też chce wreszcie coś osiągnąć, najlepiej podczas mistrzostw Europy Euro 2016.

Sebastian Mila
Sebastian Mila
Wikipedia

Piotr Cieśla

1976 rok, igrzyska olimpijskie w Montrealu. Siatkarze Jerzego Wagnera zdobyli złote medale. Piłkarze Kazimierza Górskiego przywieźli srebrne medale, a piłkarze ręczni Janusza Czerwińskiego wrócili z brązem. Polska była potęgą w sportach zespołowych. Jednym z ważnych trybów tamtej maszyny szczypiornistów był Piotr Cieśla, środkowy rozgrywający gdańskiej Spójni, który w reprezentacji (51 meczów) grał głównie w obronie, gdzie walczył jak lew.

Na krajowych parkietach znany był także z piekielnie mocnego rzutu z biodra oraz świetnej współpracy z kołowymi. Jak wspominają jego koledzy – widział na boisku wszystko.

W Spójni grał przez 18 lat, zdobył z nią dwukrotnie tytuł wicemistrzów Polski, w latach 1973 i 74. Wspólnie z Włodzimierzem Zielińskim byli pierwszymi ikonami gdańskiej piłki ręcznej.

Piotr Cieśla
Piotr Cieśla
Archiwum

Daniel Waszkiewicz

Rozegrał w reprezentacji 210 meczów, co daje mu piąte miejsce na liście zawodników z największą liczbą występów w kadrze narodowej piłkarzy ręcznych. Jako jeden z czterech reprezentantów rzucił ponad 700 goli. Zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w 1982 roku w RFN. Z Wybrzeżem Gdańsk był sześciokrotnym mistrzem Polski w latach 1984-87. Dwukrotnie wystąpił w finale Pucharu Europy (1986 z Metaloplastiką Sabac oraz 1987 z SKA Mińsk).

Jako trener Wybrzeża, zdobył dwa tytuły mistrza Polski (2000-01). W latach 2004–12 był drugim trenerem reprezentacji Polski, która wywalczyła srebrny (2007) i brązowy (2009) medal mistrzostw świata. W sportowym życiu Daniela Waszkiewicza prawie wszystko jest „naj”. Nic dziwnego, że koledzy nazywają go „Tata” lub „Profesor”.

Daniel Waszkiewicz
Daniel Waszkiewicz
Wikipedia

Dariusz Michalczewski

Gdy miał 19 lat, został w 1987 roku mistrzem Polski seniorów w wadze lekkośredniej. Na tych samych mistrzostwach swój pierwszy tytuł w wadze ciężkiej wywalczył Andrzej Gołota. W 1991 roku Michalczewski wygrał mistrzostwa Europy w wadze półciężkiej. Jako amator stoczył 150 walk. 139 wygrał, w tym 89 przez nokaut.

W 1991 roku przeszedł na zawodowstwo i po trzech latach był już mistrzem świata w wadze półciężkiej organizacji WBO. Bronił tytułu 22 razy, przez dziewięć lat. W 2002 roku WBO ogłosiła, że gdańszczanin jest czempionem wszech czasów.

Po 48 kolejnych zwycięstwach na zawodowym ringu przyszła pierwsza porażka, z Meksykaninem Julio Cesarem Gonzalezem. Do rekordu legendarnego amerykańskiego pięściarza Rocky’ego Marciano, który wygrał 49 walk, zabrakło Michalczewskiemu jednej wygranej.

Dariusz Michalczewski
Dariusz Michalczewski
Wikipedia

Zbigniew Gutkowski

Ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11). Mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył je na drugim miejscu, dzięki czemu wpisał się do historii światowego żeglarstwa.

Jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata, bez zawijania do portów i bez pomocy z zewnątrz. W 2012 roku musiał się wycofać w 12. dniu wyścigu ze względu na trwałą awarię oprogramowania autopilota zagrażającą bezpieczeństwu żeglugi.

W 2013 roku, wraz z Maciejem Marczewskim, jako pierwsza polska załoga w historii ukończył na siódmym miejscu regaty transatlantyckie Transat Jacques Vabre.

Przepłynął 130 tysięcy mil morskich.

Zbigniew Gutkowski
Zbigniew Gutkowski
Andrzej Radomski

Krzysztof Skiba

Muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta, aktor, konferansjer, artysta rozrywkowy, felietonista, autor happeningów, dziennikarz, pisarz. Człowiek orkiestra.

W 1985 roku, podczas Festiwalu w Jarocinie, został zatrzymany przez milicję za rozrzucanie antypaństwowych ulotek. Aresztowany na trzy miesiące. W 2013 roku odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za walkę z systemem komunistycznym w czasach PRL.

Napisał zdecydowaną większość tekstów do piosenek zespołu Big Cyc. Napisał cztery książki. Pisał felietony m.in. w „Tygodniku Literackim”, „Gazecie Wyborczej”, miesięczniku „CKM”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Tygodniku Gdańskim”, tygodniku „Przekrój”, miesięczniku „Hustler”, biuletynie Stowarzyszenia Nigdy Więcej, od którego otrzymał nagrodę "Antyfaszysta Roku" za swoje artykuły.

Przez 11 lat współpracował z tygodnikiem „Wprost”, na temat jego felietonów napisano trzy prace magisterskie.

Krzysztof Skiba
Krzysztof Skiba
Piotr Oleś

Józef Poltrok

Jest założycielem powstałej w 1988 roku firmy Łączpol, działającej z sukcesami w branży telekomunikacyjnej i budowlanej – odznaczonej m.in. prestiżowym godłem „Teraz Polska”.

Od 14 lat wspiera finansowo piłkarki ręczne z trójmiejskich klubów. Obecnym wyzwaniem jest budowa drużyny piłkarek ręcznych AZS Łączpol AWFiS i zdobycia dla Gdańska tytułu mistrza Polski.

Dzięki jego zaangażowaniu zorganizowanych zostało kilkanaście turniejów młodzieżowych w piłce ręcznej. Ufundował stypendia dla 20 młodych sportowców. Dba również o kulturę. Przekazał m.in. 30 tys. zł na rzecz Capelli Gedanensis.

Za działalność biznesowo-społeczno-sportową Józef Poltrok otrzymał m.in.: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (odznaczony przez Prezydenta RP), Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla miasta Gdyni, Złotą Odznakę Zasłużony Łącznościowiec, Medal za Zasługi dla Budownictwa.

Jest Konsulem Honorowym Republiki Litewskiej na Pomorzu.

Józef Poltrok
Józef Poltrok
Archiwum